В Латвийската национална опера се състоя гала концерт по случай 100-годишнината от обявяването на независимостта на Латвия и създаването на националния оперен театър на страната. Това е внушително музикално събитие, което може да впечатли всеки любител на оперното изкуство както с участието на знаменити оперни звезди, така и с високото изпълнителско ниво на целия концерт, който продължава 3 часа.
Прекрасни гласове, задълбочени интерпретации, култура на музициране, прекрасен оркестър, хор, мога да говоря само със суперлативи за всичко, което чух и видях! Цялата програма бе ръководена от диригентите на Латвийската опера Мартинс Озолинс, Модестас Питренас, Александрс Вилиуманис, Янис Лиепнис, Нормундс Ваисис. Хормайстор бе Аигарс Мери. В първата част на концерта бяха изпълнени арии и ансамбли от латвийски опери на композиторите Зелинкас, Карлсонс, Мединс и др. Изпълненията бяха приповдигнати, с много настроение, придружени с прожекции на исторически моменти от живота на операта. Втората част на концерта бе посветена на оперната класика - прозвучаха любими арии и ансамбли от опери на Верди, Пучини, Джордано, Гуно, Сен Санс, Доницети, Вагнер, Чилеа, Бизе.
Много интересни бяха изпълнителите, участващи в концерта. Когато разглеждах материалите за латвийския театър ми направи впечатление, че към списъка на редовните солисти на операта има и списък на гастролиращите певци. Вероятно те имат някакъв постоянен ангажимент към театъра. Там фигурират едни от най-големите звезди на операта днес: Александър Антоненко, Елина Гаранча, Людмила Монастирска, Олеся Петрова, Марина Ребека. Част от тях участваха в този тържествен концерт. Разбира се, в центъра на солистите бе Людмила Монастирска - големият драматичен сопран на световните сцени, прочутата изпълнителка на Лейди Макбет, Абигаиле, Турандот днес. В концерта тя изпя арията на Лейди Макбет, финала на „Турандот“ и два дуета от опери на Верди. Много интересни бяха и партньорите й в тези дуети. В „Набуко“ пя прочутият италиански баритон Франко Васало, който се изявява на всички големи оперни сцени днес - Метрополитън, Ковънт Гардън, Миланската Скала, Виенската опера и др. В другия дует от „Трубадур“ Монастирска имаше за партньор един прекрасен баритон - Владислав Сулимски, солист на Мариинския театър. За мен бе истинско откритие прекрасния му баритонов глас, великолепната му интерпретация на образа на Граф ди Луна. С бурен възторг публиката посрещна появата на сцената на американския тенор Стефен Гоулд - истински вагнеров хелдентенор, редовен участник в спектаклите в Байройт, който изпълни арията на Танхойзер и монолога на Отело, както и на естонския бас Аин Анжер - с голяма кариера в цяла Европа, в репертоара му има вече 40 роли, а на концерта изпълни Рондото на Мефистофел и Арията на Захария от „Набуко“. Силно впечатление направи прекрасния глас на Олеся Петрова - истински мецосопран, дълбок, красиво звучащ в ариите на Далила и Азучена. Трудно ми е да изброя всички прекрасни певци, участвали в концерта - ще спомена ярките гласове и темперамент на грузинския тенор Иракли Кахидзе, турския тенор Мурат Карахан и особено на тенора от Косово Раме Лахаи, смятан за един от най- перспективните млади певци в момента, както и прекрасната Динара Алиева от Азербайджан, която впечатли с красивия си глас и ярък сценичен темперамент в ариите от “Манон Леско и „Силата на съдбата“. И пак останаха още много певци, които искам да спомена – бяха общо 14 мъже и 7 жени на сцената и всички на много добро изпълнителско ниво. Толкова големи певци трудно можете да видите в един концерт!
Записът ще бъде наличен в сайта на OperaVision тук до 31 май 2019.
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..