Здравният министър Кирил Ананиев се срещна вчера с представители на организации на хората с увреждания, за да обсъдят как функционира наредбата за медицинската експертиза от август 2018-а досега. Предстои нова среща идната седмица, като засегнатите от тази наредба продължават да твърдят, че има големи нерешени проблеми, които ощетяват хората с увреждания.
„Не можем да кажем, че сме удовлетворени от получените данни. Очаквахме да получим данни колко хора са засегнати. Когато се разработваше наредбата и методиката за прилагане, ние предупредихме, а дори те самите направиха изчисления и разбраха, че ще има доста хора, които ще отпаднат“, каза днес пред БНР Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.
Според нея не е станало ясно колко хора са отпаднали. „Чухме, че за 6 месеца са минали повече хора отколкото през цялата 2017 г., но все още очакваме да получим официалните и пълни данни“, каза Събева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
„Нямаме информация и за числата по заболявания, довели до увреждания на функционирането на организма – как се случват нещата, кои са най-засегнати… Колегите твърдят, че при диабета, диабет тип 2, който води до сериозни увреждания не се вземат предвид, с което се ощетяват хората“.
Зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева призна след обсъждането вчера, че са се очертали проблеми с конкретни заболявания.
Но добави: „Резултатите от анализите показват, че няма съществена промяна в общия броя на инвалидността в страната при новата и предишната наредба“. И обясни, че в някои случаи промяната се дължи на подобрен здравен статус, а в други – на административните решения на ТЕЛК комисиите.
Начева каза, че на срещата идния вторник се очаква да бъдат обсъдени конкретни предложения за промени на сегашната наредба. До края на тази седмица ведомството ще получи информация за жалби, които не са постъпили в системата на ТЕЛК и НЕЛК. Тя посочи, че се работи по мерки за подобряване на контрола в ТЕЛК системата и организацията ѝ на работа.
Според нас контролът не се провежда както трябва, каза Събева по повод твърденията, че сегашната система на ТЕЛК дава възможност много хора, които нямат нужда, да получават инвалидни пенсии, за сметка на хората, които наистина се нуждаят.
И изброи някои предложения, които могат да подобрят работата - доверени лаборатории, в които да се пращат хората за изследвания, когато има проблеми, предложение – връщането на лекарите от НОИ в комисиите.
„Нищо, което предлагаме за ТЕЛК не се приема, защото искат по някакъв начин да се спре оценката за вида и степента на увреждания... Това е част от комплексната оценка. Винаги се започва от вида и степента на увреждания, след това се преминава през функционалност, определя се на самото работно място работоспособност… Всеки човек е различен, затова говорим за индивидуализиране на цялостната оценка по принцип“, каза Събева.
Тя отрече да се иска връщане на старата наредба, а само на изчислението, което се получава за вида и степента на увреждане, на отчитането на всички увреждания, които са над 50%. Това отпадна по новата методика.
Събева посочи, че в новата методика има и добри страни – свиване на субективността на оценката на лекарите, а и тя била положителна за онкоболните, на които след 5-ата година им се дава 50% инвалидност.
Чуйте повече в звуковия файл.
Кметът на София Васил Терзиев е поканил на разговор протестиращите от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ. Те от 5 часа са на протестна акция с настояване за нормален социален диалог с работодателя. Срещата се провежда в момента.
С нулев ДДС е масовият хляб на България. Луксозните хлябове и в момента се облагат с 20% ДДС, но това са хлябове по джоба на много малка част от населението . Масовите видове хляб се използват от нискодоходните групи. Над 3 милиона души ежедневно слагат на трапезата си тези видове хляб като основна храна. Това каза пред БНР Мариана Кукушева,..
Кампания, инициирана от фондация "Правата на животните" с наслов "Осинови приятел" със съдействието на Общинския приют за бездомни животни и мол "Плаза" се провежда в Пловдив. В релакс зоната на търговския център ще може да се запознаете с животинки от приюта и от приемни семейства, има възможност да разберете повече за тяхната история и..
Трима министри ще участват в петъчния парламентарен контрол, който започва в 9 часа. Служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов ще отговори на въпрос относно избиването на домашни животни от Българската агенция по безопасност на храните на територията на землището на с. Кабиле, област Ямбол, на 13 декември. Служебният..
Ски зоната в курортния комплекс Боровец отваря, съобщи за "Хоризонт" Василия Константинова - изпълнителен директор на фирмата концесионер – "Бороспорт" АД. Комплексът се подготвя за откриването на зимния сезон в събота 21 декември. Ски зоната ще бъде отворена от 8:30 до 16:30 ч. До 27 декември лифт картата може да бъде закупена на..
Президентите на Турция и на Иран Реджеп Ердоган и Масуд Пезешкиян призоваха за запазване на териториалната цялост на Сирия. Пентагонът съобщи, че е удвоил броя на американските войски в Сирия преди свалянето на президента Башар Асад. Президентите на Турция и на Иран Реджеп Ердоган и Масуд Пазешкиян участваха в Кайро в среща на върха на..
Православната църква почита паметта на свети Игнатий Богоносец, един от ранните християнски мъченици, пример за смелост и преданост към Христос. В българския народен календар денят се нарича Игнажден и се приема като начало на зимния сезон. В някои райони на страната се организират тържества с песни, хора и танци. Вярва се, че според това какъв..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..