Здравният министър Кирил Ананиев се срещна вчера с представители на организации на хората с увреждания, за да обсъдят как функционира наредбата за медицинската експертиза от август 2018-а досега. Предстои нова среща идната седмица, като засегнатите от тази наредба продължават да твърдят, че има големи нерешени проблеми, които ощетяват хората с увреждания.
„Не можем да кажем, че сме удовлетворени от получените данни. Очаквахме да получим данни колко хора са засегнати. Когато се разработваше наредбата и методиката за прилагане, ние предупредихме, а дори те самите направиха изчисления и разбраха, че ще има доста хора, които ще отпаднат“, каза днес пред БНР Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.
Според нея не е станало ясно колко хора са отпаднали. „Чухме, че за 6 месеца са минали повече хора отколкото през цялата 2017 г., но все още очакваме да получим официалните и пълни данни“, каза Събева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
„Нямаме информация и за числата по заболявания, довели до увреждания на функционирането на организма – как се случват нещата, кои са най-засегнати… Колегите твърдят, че при диабета, диабет тип 2, който води до сериозни увреждания не се вземат предвид, с което се ощетяват хората“.
Зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева призна след обсъждането вчера, че са се очертали проблеми с конкретни заболявания.
Но добави: „Резултатите от анализите показват, че няма съществена промяна в общия броя на инвалидността в страната при новата и предишната наредба“. И обясни, че в някои случаи промяната се дължи на подобрен здравен статус, а в други – на административните решения на ТЕЛК комисиите.
Начева каза, че на срещата идния вторник се очаква да бъдат обсъдени конкретни предложения за промени на сегашната наредба. До края на тази седмица ведомството ще получи информация за жалби, които не са постъпили в системата на ТЕЛК и НЕЛК. Тя посочи, че се работи по мерки за подобряване на контрола в ТЕЛК системата и организацията ѝ на работа.
Според нас контролът не се провежда както трябва, каза Събева по повод твърденията, че сегашната система на ТЕЛК дава възможност много хора, които нямат нужда, да получават инвалидни пенсии, за сметка на хората, които наистина се нуждаят.
И изброи някои предложения, които могат да подобрят работата - доверени лаборатории, в които да се пращат хората за изследвания, когато има проблеми, предложение – връщането на лекарите от НОИ в комисиите.
„Нищо, което предлагаме за ТЕЛК не се приема, защото искат по някакъв начин да се спре оценката за вида и степента на увреждания... Това е част от комплексната оценка. Винаги се започва от вида и степента на увреждания, след това се преминава през функционалност, определя се на самото работно място работоспособност… Всеки човек е различен, затова говорим за индивидуализиране на цялостната оценка по принцип“, каза Събева.
Тя отрече да се иска връщане на старата наредба, а само на изчислението, което се получава за вида и степента на увреждане, на отчитането на всички увреждания, които са над 50%. Това отпадна по новата методика.
Събева посочи, че в новата методика има и добри страни – свиване на субективността на оценката на лекарите, а и тя била положителна за онкоболните, на които след 5-ата година им се дава 50% инвалидност.
Чуйте повече в звуковия файл.
Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..
Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...
Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..
Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..
Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП. Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..
Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..
Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит - грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..