Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

С взривове е разбиван ледът при Силистра през 1985 година

11
Замръзналият Дунав - 1940 година
Снимка: www.starasilistra.com

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка". По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни.

Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти. След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а през 2006-а замръзва частично и напълно отново през 2012-а и 2017-а година.

Дунав замръзнал

В студените зими в миналото децата са били здрави и са играели в снега по цял ден, а вечер край огнището са се събирали със семейството на пилешка яхния.

Зимата на 1985 година - замръзналият Дунав

Последните замръзвания на река Дунав от по-ново време са през 2012-та, когато румънците разбиваха леда посредством взривове и през 2017-та година, когато през целия януари силистренци имаха възможността да се снимат за спомен на поколенията.

С взривове е разбиван ледът при Силистра и през 1985 година. Избират за подходящо място реката в района на Айдемир - така спасяват от заливане западната част на града.

От взривовете са изпотрошени стъклата на прозорците на жилищните блокове близо до Дунавската градина, както и на природо-математическата гимназия. Щетите били платени от тогавашната Комисия по стихийни бедствия и производствени аварии.

За "бомбардировката" в Силистра пристигнала специално батарея от дивизиона в Шумен. Оттогава като че ли истинска зима в този край на страната сякаш не сме видели. Поне не такава, за каквато си спомня Евдокия Савова от Тутракан, която като дете е отраснала в село Добротица.


Публична тайна е и защо тогава децата са били здрави, както и техните родители. През зимата, която си спомня Евдокия Савова, през 1954 година Дунав замръзва за 74 дни.

И силистренци помнят годините, когато дебелината на леда е достигала 30 сантиметра. 

Децата играели, а по-големите са се пързаляли с модерни кънки, закупени от съседните по-големи градове – Русе и Варна. За по-бедните имало кънки, които се завинтвали върху подметката на зимните им обувки. Младежите се пързаляли с шейни и омайвали девойките.

Дунав - 2006 година

Според историческите архиви, когато Силистра е била в рамките на Румъния (1918-1940 г.), всеки път при замръзване на Дунава местните богаташи се мятали на шейните и тръгвали по леда, за да минат от другата страна на реката и да посетят т. нар. журове в отсрещния град Кълъраш. При хубаво време стигали чак до Букурещ.

Дунав през зимата на 2022 година

Дамите също пазят спомени от зимите край Дунав, когато влизали с кавалерите си навътре в реката по леда, за да си шепнат любовни стихове в заседнала дървена лодка.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16