Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Димитров: Няма основание за смяна на състава на ЦИК, освен чисто политическото

Ваня Нушева: Отказ от смяна на ЦИК може да даде основания за неоснователни съмнения

Снимка: БГНЕС

Няма конкретно основание за смяна на състава на ЦИК, освен чисто политическото „поддържане на огъня на фронталното противопоставяне“, коментира в „Неделя 150“ социологът Димитър Димитров политическия спор дали да бъде сменен съставът на ЦИК преди евроизборите. Димитров обясни:

“Европейските избори са важни, много пъти сме обяснявали, заради последващите местни. Ако се случат два поредни не много успешни за опозицията резултати, ами 4-годишният хоризонт изглежда доста вероятен на този парламент, на това правителство и това е в дълбока дисхармония с постоянното повтаряне за необходимост от предсрочни избори”.

Според Димитър Димитров Изборният кодекс е достатъчно детайлен по отношение на всеки етап на изборния процес и смяната на състава на избирателните комисии не би трябвало да създава напрежение.

“Просто трябва да се гледа по-хладнокръвно, но това не се вписва във формата на тотално противопоставяне“.

Според Ваня Нушева от "Прозрачност без граници" аргументите, че смяната на членовете на ЦИК преди европейските избори може да нанеса сътресения на системата, са несъстоятелни. Имаме достатъчно ясен закон, достатъчно ясни тълкувания на Конституционния съд относно мандатността на изборните органи. Законът трябва да се спазва, каза в "Неделя 150" Нушева:

“Аз мисля, че една не смяна на ЦИК, може да даде основания за неоснователни съмнения, взаимни нападки между политическите партии и по този начин да подкопае доверието в изборния процес“.

“Политиците винаги натоварват с много големи очаквания работата на изборната администрация и й дават наистина един много голям акцент. А всъщност, ако се върнем към това каква е функцията на избирателните комисии? Работата на комисиите не е да гласуват вместо избирателите. Тяхната работа е да организират изборния процес. В този смисъл съм много съгласна с г-н Димитров, затова че всъщност Изборният ни кодекс е достатъчно детайлен, с изключително много детайлни разпоредби по отношение на всеки етап от изборния процес, коментира още тя. “На практика смяната на избирателни комисии не би следвало да създава такова голямо сътресение“.

Тя подозира, че това е свързано и с борбата за квоти:

“Разбира се, за политическите партии винаги са малко местата, които трябва да разпределят между членовете на ЦИК. И аз подозирам, че един от аргументите както за сериозното желание за промяна, така и за желанието за стопиране на промяна се коренят в подобни сметки“.

Нушева коментира още и ролята на президента:

“Тук навлизаме в други разпоредби на Изборния кодекс, които може би не дават съвсем голяма яснота, относно начина, по който президентът ще процедира с предложените кандидатури“.

Интервютата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Участници в алпиниадата

Екстремните спортове 9 – 23 февруари 2025 г.

Симеон Павлов се класира на 10 място на състезанието по фрирайд в Силврета Монтафон , Австрия. То се проведе на Северната стена на връх  Zamangspitze (2387 м).  С натрупаните точки българският скиор може да надгради и стабилизира позицията си в Challenger сериите занапред.  Предстоят му четири старта в рамките на следващия месец,  съобщават от..

публикувано на 23.02.25 в 13:05
Законите на Мърфи

23.02.25 Законите на Мърфи

"Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще". Това е изречението на 2024-та година, а негов автор е Иван Кулински от Угърчин.   "Злобата вирее във всички човеци, разликата е в това как я практикуваме". Това е изречението на месец януари, а негов автор е Костадин Поповски от Кърждали. Рубриката "Законите на Мърфи" от 23..

публикувано на 23.02.25 в 08:15

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46