Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистката Eлена Башкирова: Обичам да се връщам там, където вече съм била

Елена Башкирова
Снимка: Софийска филхармония

Във впечатляващия 90-ти сезон на Софийската филхармония на 31 януари се включи и именитата пианистка Елена Башкирова. Тя изпълни 21-вия клавирен концерт от Моцарт под диригентството на Лео Хусеин - също музикант с внушителна международна кариера.

Общуването с Елена Башкирова оставя усещането за докосване до личност от особено висока класа. То започва със семплата елегантност в облеклото й, с умението й да общува с хората – открито, с усмивка, без излишно самочувствие, дори с лека срамежливост, неприсъща на една от най-влиятелните дами в музикантския свят. Същия финес откриваме и в свиренето й – красив, деликатен тон, чудесно звукоизвличане и кристална структура на фразата.

Елена Башкирова е дама с необикновена съдба. Дъщеря на именития руски пианист и клавирен педагог Дмитрий Башкиров, която на 19 години свързва живота си с легендарния цигулар Гидон Кремер, с когото през 1978 г. напуска тогавашния Съветския съюз и двамата правят серия концерти и записи. Десет години по-късно, през 1988-а тя създава семейство с един от най-значимите музиканти на нашето време – Даниел Барембойм, с когото и досега живеят заедно – първоначално в Йерусалим, а после в Берлин. Елена Башкирова е създател и организатор на два фестивала за камерна музика в тези два града.

С българската публика Башкирова се срещна за първи път едва през 2017 г., когато отново гостува на Софийската филхармония, тогава с Третия клавирен концерт от Бетовен. Със съвместната им изява тогава беше открит фестивалът Софийски музикални седмици.

"Аз много обичам да се връщам в град, в който вече съм била. Много се радвам, че дойдох за втори път в София. Залата е чудесна, оркестърът – много приятен и е удоволствие да се работи с него".


И този път Башкирова беше избрала класическа творба  – 21-я концерт от Моцарт, към който има особена слабост:

"Много съм свирила този концерт - в продължение на дълги години и на много места по света. Периодично се връщам към него, защото много го обичам. Това е един от големите моцартови концерти – от една страна е интимен, а от друга е единственият, в който първата част е създадена в темпо Allegro maestoso. Това е величествена музика. Сама написах каденците към него. Това беше отдавна и всеки път ги уча наново. Моцарт не е написал каденци към това свое произведение, както и към всичките си късни концерти. Тази негова творба е специална. Нейната втора част е знаменита. Всеки човек я знае, дори и да не подозира какво слуша, защото тя звучи навсякъде – и в ресторантите, и в асансьорите. Но това е гениална музика. Всеки път, когато я слушаш, имаш усещането, че се случва нещо необикновено. Винаги има някаква изненада. Старая се да я слушам винаги със свежо ухо, така и да я поднасям. Удоволствието е неимоверно и винаги ме обогатява. Свирила съм това произведение в Берлин, в Австрия, във Франция, в Южна Америка, в Буенос Айрес. Къде ли не".

Разбира се, с Елена Башкирова говорихме и за изключителното й семейно обкръжение. Дали е лесно да си дъщеря на легендарния, но известен с твърде емоционалния си нрав Дмитрий Башкиров и съпруга на знаменитост като Даниел Баренбойм? Отговорите на този и много други въпроси чуйте в интервюто в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57