Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотеките на кръстопът между книжното минало и несбъднатата дигитализация

Недофинансирани и неприпознати като място за учене през целия живот, те не успяват да се превърнат в съвременни центрове на познание

Библиотеката на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Снимка: БГНЕС

Извън подема след Освобождението библиотеките винаги са били неглижиран сектор. Това каза в предаването "Нощен хоризонт" Анета Дончева от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, специалист по библиотекознание. „Нямам отговор на този въпрос. Защото българинът претендира, че много иска да се образова. Претендира за начетеност, по всичко е компетентен. И в същото време има недобро отношение към библиотеките.“

Българската библиотека днес е такава, каквото е цялото ни общество, смята Дончева. Въпреки слабото финансиране на библиотеките като институция, все пак сме хора четящи,  отеляза тя. "Иначе тежко и горко на нашата държава, ако хората се отдръпнат много от четенето и да се докосват до това, което съдържат книгите."

Библиотеката отдавна не е само място за четене на книги и тя трябва да бъде използвана по най-добрия начин в съвременните условия. За това разбиране работи Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки“. Трябва да налагаме образа на библиотеката като място за учене през целия живот, казва тя.

По програма „Глобални библиотеки“ е било модернизирано техническото оборудване в 960 от 3 хиляди библиотеки в страната. Общините обаче според Тарандова не са припознали полезността от този тип развитие. „Да почне тази техника да се поддържа, да се подменя, да се обогатява с други устройства. Електронни книги, нещата, които следват технологичното развитие. За съжаление, средства за това нещо не се предвиждат. Те не се предвиждат за книги…“

Според Спаска Тарандова, съдържанието в дигитални формати е много малко, а процесите на дигитализация не вървят с темпото, което обществото изисква. По думите й, единичните добри примери се губят на фона на масовата услуга, която библиотеките предоставят. 

„Затова всеки казва: всичко мога да намеря в интернет. Затова в момента и в цяла Европа се води дискусията за медийната грамотност. Твърде дълго говорихме за дигитална грамотност. Хората овладяха ползването на устройства.  Но в момента те нямат критичното мислене да различават информацията в интернет.“ 

"25% от българските граждани четат, което за мен е тъжно", допълни Тарандова. 

Анета Дончева оценява работата на Асоциацията на библиотечните и информационните работници като много добра. „Аз лично винаги си задавам въпроса защо при толкова работа на много библиотекари, на много библиотеки, на нашата асоциация, някак си не успяваме да изтеглим напред библиотеките, така, както са го направили в развитите страни.“

Независимо от лошото финансиране, следейки какво става по света, нашите библиотеки през последните години развиха доста сериозни услуги, адекватни на нуждите на потребителите, подчерта Дончева.

Тази година се отбелязва юбилей от оповестяването на Манифеста на ЮНЕСКО за обществените библиотеки, прокламиращ, че хората се раждат равни и трябва да имат равен достъп до знание, информация и култура.

Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46