Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В шуменското село Осмар пазят традициите си и рецептите за пелин

Според местните легенди 9 септември заварил селото с 10 милионери

4
Снимка: Свети места

В седмицата, когато всички български лозари и винари отидоха до лозята и зарязаха лозниците, в село Осмар бяха наградени най-добрите производители на осмарски наложен пелин. Празникът там продължи няколко дни и осмаряни приемаха гости до края на седмицата. 

Че Осмар не е село като село, си личи още с първите къщи - вдигнати на два ката, красиви, стегнати, просторни, а на най-горния етаж - красиво оформено балконче, някак напомнящо на дрезденски стил. Това било осмарският барок. Там осмаряни държели старите си ракли и било удобно да проветряват дрехите си, обяснява Анета Недялкова, секретар на Народно читалище “Съгласие 1882” в селото.

„Ако дойдете есенно време - гроздовете висят по асмите от началото на селото до края. Пред всяка къща има изградена асма с десертни сортове грозде. Никой осмарянин не си казва рецептата за пелин - каквото и да ви кажат винаги или спестяват нещо, или добавят нещо.“

Тази ревност към рецептата за пелина е разбираема, тъй като точно виното и посадъчният лозов материал са в основата на богатството на осмаряни. Разправят, че 9 септември ги сварил с повече от 10 милионери и се наложило да разкриват клон на банката, за да обръщат парите след поредната финансова реформа, а са само на десетина километра от Шумен. 

За всички осмаряни било ясно, че без просвета и образование нито виното ще става, нито ще се продава. Така веднага след Освобождението направили читалище. За историята му разказва председателят Ангел Христов. 

"Пет души с един поп вземат една каруца, отиват в Шумен, купуват чай, кафе и да купят още там - захар - за да може в килийното училище, което било в църквата, да изместят чиновете и да започнат да купуват книги, да се събират. И така, в 1882 г. е открито нашето читалище.“

В Осмар се събирал общински съвет на няколко села - Хан Крум, Кочово и Троица и всички съветници решили да дадат по 10 000 лева за читалището. Вдигнали го само за три години. Имало славни и тъжни моменти - тях припомня Ангел Христов.

„Преди пет години имаше само 7 баби. Сега имаме 107 самодейци. Първо започнахме с танцова група. Певческата група си съществуваше. След това направихме танцова група „Осмарос“. 

За мен читалището е кауза, споделя още Христов. Преди 22 години пожар сринал читалището. Започнали ремонт със собствени сили.

„Кандидатствахме по европроект по Програмата за развитие на селските райони. За съжаление получихме отказ", добавя Анета Недялкова. "Най-интересното е, че в графата за културна значимост имаме нула точки. А в същото време куриозното е, че сме едно от четирите читалища в цяла България, наградени с грамота от министъра на културата Боил Банов. Нямаме никаква културна значимост, а получаваме грамота за съхранение на традиции, за развитие на културната дейност и т.н.“

Всъщност хората от Осмар никога не са преставали да пазят предават традициите - както ревностно пазят рецептата за наложения пелин, така и пеят песни за селото си.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04