85% от кръводарителите у нас са или хора, на които е поискана бележка от болница за дарена кръв при операция на техен близък или са платени кръводарители. Проверка показа, че до 250-300 лв. стига цената на кръвта на черния пазар. Бележките, искани от болниците пък, не са регламентирани по никакъв начин. Иначе в нормативната база е записано, че кръводаряването у нас е безвъзмездно и доброволно.
От години от неправителствени организации настояват за промени в нормативната база, за да не бъде кръводаряването само на документ безвъзмездно и доброволно. Резултат обаче няма.
Редица хора разказват, че е трудно да се намерят истински кръводарители. Една от търсещите дарители нарича изискването за бележка „рекет“, който пълни джобовете на търговците на кръв.
На въпрос на „Хоризонт“ какъв е регламентът за исканите бележки, от Министерството на здравеопазването отговарят: „Възможно е да има практика на лечебните заведения да призовават гражданите да даряват кръв, но това не може да има задължителен характер“.
Бележки обаче се искат от всички болници. Който може дарява, а който не може – започва да търси откъде да купи. В интернет „търговците“ се откриват без затруднения.
Пред „Хоризонт“ директори на болници отричат в техните лечебни заведения да има ултиматуми за бележки за дарена кръв. По думите им първо се мислело за пациентите и когато те се нормализирали, молели близките за документа.
Според проф. Иво Петров - медицински директор на частна болница, искането на бележки е нормална практика и единствена възможност при намаляващия брой кръводарители.
Съгласен е и д-р Светлозар Георгиев – зам.-директор на Бургаската болница: „Не само, че е нормална практика. Това е задължителна практика. Това е начин колегите от кръвопреливните центрове да се справят с необходимостта от кръв. Това изискване на болниците е по настояване на кръвопреливните центрове, което е естествено и логично“.
„Консумацията на кръв се увеличава по ред причини, а населението, което е годно да дарява, намалява“, каза д-р Георгиев от Комисията, която се занимава с качеството на кръвта и разпределението ѝ в района на Бургас. Според него проблемът става още по-голям и с лимитите за болниците.
От БЧК от години настояват за въвеждане на регламент, за да се избегне черният пазар и да се увеличи броят на кръводарителите. Преди година от организацията са представили предложенията си до здравното министерство, но до този момент отговор няма.
Д-р Надежда Тодоровска предлага остойностяване на кръвта. Според нея системата трябва да стане по-мобилна, защото шумните кръводарителски акции около Цветница и Великден не са достатъчни. Съгласна е и Пенка Георгиева от „Заедно с теб“. От пациентските организации смятат, че не е нормална практиката да се искат задължително бележки за дарена кръв от близки на пациенти.
„Хоризонт“ отправи запитване към МВР дали има случай на разследване за организирана група за платени кръводарители. От пресцентъра на министерството отговориха, че на този етап темата няма да бъде коментирана.
Междувременно около 600 души на ден се нуждаят от кръвопреливане.
Целия репортаж може да чуйте в звуковия файл.
Пожарникарите и горските работници в Рила са предотвратили разрастването на пожара на 2000 м надморска височина. Гасенето е по североизточната част, която е и най-високата. Откъм юг и запад огънят е локализиран. На много места тлеят и пушат огнища и огромни дънери, за чието гасене ще трябва продължителен дъжд или много вода. Прогнозите са пожарът..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..