Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Държавният куклен театър в Сливен настоява за нов дом

Собственик на сградата е Главното мюфтийство. Градската управа предлага друг имот, театърът отказва

Сградата, която е наета от Държавния куклен театър в Сливен.
Снимка: Стоян Радев

Държавата да се намеси в отношенията между Държавен куклен театър в Сливен и Главното мюфтийство - собственик на сградата, в която се помещава куклената трупа. За това призова директорът на театъра Ефимия Павлова. Причина за искането е високият наем от 1620 лева на месец с ДДС  и невъзможността по закон театърът да ремонтира помещенията в сградата, която преди 1944 година е била вакъфски имот.

"Това са едни взаимоотношения между наематели и наемодател. Те са от години. Всички преговори, които водим за наемите, са изключително трудни и продължителни. Така са си обвързали договорите, че нищо не можем да поискаме, не можем да направим без тяхно разрешение. И всичко ние трябва да поемем като разноски", коментира директорът, като подчертава, че няма конфликт с наемодателя.  

Проблемът започва, когато няколко години преди демократичните промени куклената трупа е преместена от малкия салон на бившето кино „Агликина поляна“ в сградата на друго бивше кино - „Балкан“, преустроено и осъвременено за нуждите на театъра. След това тогавашното мюсюлманско настоятелство иска да си върне имота и го получава. 

Оттогава до сега проблемите са едни и същи - високи според ръководството на театъра наеми и незаинтересованост от страна на наемодателя. От Районното мюфтийство пък коментират, че няма диалог. Повод за последния медиен шум са публикувани в социалните мрежи снимки на тоалетните в театъра и на сцената, от които е видно, че санитарните помещения са в лошо състояние. 

"Можем да правим козметични ремонти, текущи ремонти. Ремонтът на тоалетната е основен. Нямаме право като наематели да правим основен ремонт по закон. Нямаме право и на капиталови разходи от страна на министерството, защото не сме собственици на сградата. По никакви проекти и програми не можем да кандидатстваме. Само собственикът има право. За енергийна eфективност и за всички други програми за саниране, за достъпна среда също нямаме право", обяснява счетоводителят на театъра Ваня Недева.

Секретарят на Мюсюлманското настоятелство Юсеин Мехмедов уточнява, че те само стопанисват сградата, а договорите за наем се подписват от Главното мюфтийство в София. Според Мехмедов земята, върху която е сградата и бившето кино „Балкан“, винаги са били стопанисвани от мюсюлманското вероизповедание в Сливен. По въпроса за високия наем той заявява, че Държавния куклен театър по договор използва близо 1500 кв.м. площ в центъра на града, което излиза около лев на квадратен метър.

Директорът на кукления театър  Ефимия Павлова предупреждава, че Сливен може да остане без куклен театър. ова ще бъде и съдбата и на нашия театър, ако не се реши проблемът и той най-накрая няма собствен дом - дали ще е този или друг.“ 

На държавно и общинско ниво през миналата година е било направено предложение към кукления театър да се премести в бившия Дом на народната армия, сега Военен клуб, но са отказали, припомня кметът на града Стефан Радев. "Те предпочетоха да останат в сградата, която сега ползват. Там са изцяло частни разговорите за наем, тъй като сградата е собственост на мюфтийството, ръководството на кукления театър преговаря за наем. Това, което ние можем да правим и което правим, е да подпомагаме парично тези културни институти." 

Радев определи варианта за изграждане на нова сграда на кукления театър като нереалистичен. "На мен не ми се струва реалистично при условие, че има и сега сграда, която ползват и възможностите да ползват сградата на ДНА. По-логично е да се търси развитие в тази посока."  

От името на всички свои колеги в театъра заместник-директорът Дора Ескидарова призова за помощ министъра на културата Боил Банов. "Моля Ви, господин Банов, направете нещо за Държавен куклен театър - Сливен. Хората на тоя град, децата на тоя град, актьорите на този театър, колективът на този театър заслужават това", посочи тя.

Темата е разгледана в звуковия файл.   



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08