Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Велислав Минеков: Отчаян съм!

Паметниците на културата - отново под прицел

Снимка: borba.bg

Постепенно дейността и финансирането на Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ се намалява. Сега един експерт трябва да отговаря за 3000 обекта. Това каза пред БНР арх. Валентина Василева от Камарата на архитектите.

Тя коментира намерението на законодателя – ако администрацията не е отговорила в рамките на месец на питане на инвеститор, подадено към Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/, това да се смята за мълчаливо съгласие:

„Възприех тези намерения като зловреден слух. Сега продължавам да не вярвам, че финално това ще се случи по този начин. Това е дотолкова абсурдно, че е извън нормалната мисъл. Националното ни движимо и недвижимо културно наследство освен като национална ценност, дори бих го сложила и в по-горна категория – като част от националната сигурност. То ни идентифицира като нация и като хора. Не може националните интереси да бъдат принизени до някаква проста административна процедура“.

Веднъж повреден или унищожен, един паметник на културата не може да бъде възстановен, категорична бе арх. Василева.

„Тази посока на действие на администрацията я слагам в намеренията, които са отдавна за свиване и принизяване на дейността на НИНКН“, изказа мнения тя.

Реставраторът Владо Руменов от Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство вижда идеята като преднамерена и в услуга на частни интереси.

„Уви, политиката се намесва и в културата“, каза той. Според него НИНКН трябва да бъде в рамките на независима Национална агенция, която да не е под шапката на Министерството на културата, а на Министерския съвет.

Скулпторът Велислав Минеков заяви от своя страна:

„Отчаян съм. Не знам има ли вече шанс за някакво спасение. Управляват ни неграмотни, но и изключително крадливи люде. Тази грамотност при тях няма да бъде повишена. Те не знаят какво притежаваме. Те нямат представа какво означава естетика, какво е старина, какво е културно наследство, защо го ценим. За тях само унищожението и натрупването на капитал е от значение – нищо повече от това. Това са и причините за тези промени в закона, в непрекъснатото му заиграване. Това са и причините за унищожаването на НИНКН“.

Минеков смята, че не трябва да се очаква НИНКН да има нормална дейност, защото той не е желан. „Той пречи на т.нар. бизнес“, категоричен е той.

Скулпторът, който е участвал в създаването на Закона за културното наследство, си спомни:

„Аз видях там първо интереси, които нямаха нищо общо с културното ни наследство и паметници на културата. По скоро законът тръгна, за да се защитят някои величави частни колекции и това се случи относително доста успешно“.

Според него единственото решение е да започне да се изпълнява закона, но няма желание за това. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Министър Банов обясни как ще се отнемат паметници на културата от некоректните им собственици

Седем милиона лева за културно-историческо наследство и археология осигурява тази година Министерството на културата. Парите са два пъти повече от преди три години, посочи във Велико Търново министърът на културата Боил Банов. Той поясни, че се..

публикувано на 08.03.19 в 20:48

Трудно се поддържат паметници на културата, когато са частна собственост

Частната собственост върху повечето сгради-паметници на културата затруднява тяхното опазване. Проблемът със съхранението на културното наследство се натрупва повече от 50 г., а фактът, че в демокрацията частната собственост е неприкосновена - усложнява..

публикувано на 07.03.19 в 15:52
Къща-музей П.К.Яворов

Арх. Петков: Държавата час по-скоро трябва да влезе във владение на сградите - паметници на културата

Очаква се днес да станат ясни вариантите, сред които общината и Министерството на културата ще избират за закупуването на къщата-музей на Пейо Яворов в София. Кметът Йорданка Фандъкова възложи на юристи и финансисти да проверят процедурата, така..

публикувано на 16.10.18 в 11:44
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн ,..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят..

публикувано на 17.09.24 в 07:12
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във..

публикувано на 11.09.24 в 09:43