“Аз не бих камбаната, а журналисти, които идват, предполагам, че майка като вас, водеща своето дете на куклен театър“, каза пред БНР директорът на Столичния куклен театър Кирякус Аргиропулос, гостуващ в Международния ден на театъра с коментар по повод належащия ремонт на сградата на кукления театър.
Посетителите виждат, че има неудобство, остарели неща има - столове, ламперия, допълни той.
В по-стария салон, намиращ се на "Янко Сакъзов" ( до парка "Заимов"), ремонт не е правен от годините на социализма.
“Театърът играе в това пространство от 1957 г., ако не се лъжа. Това са едни пространства, архитектурно предназначени за магазини и са обединени впоследствие и са направени за театър“, посочи още той в интервю за предаването “12+3“.
Сега започва ремонтът на "Янко Сакъзов", но там беше належащо това да се случи, защото от 57-а година сме правили само текущи ремонти. Сега сменяме всичко, повдигаме нивото, за да има по-голяма видимост - сменяме столове, осветление.
„Архитектът, който проектира ремонта, допусна фрапантни грешки. Няма замерване на акустиката както го изисква спецификата. Ще се сложат някакви пана акустични, а защо ще се слагат, какви пана и как ще се подредят, така че да може звукът да достига до всеки зрител", каза Аргиропулос.
Годишната субсидия е около 1 млн. и 300 хил. лева, ние сме по щатно разписание 65 човека, но в театъра работят някъде около 78. 75% от сумата отива за заплати, а останалата част от парите е за постановки, отопление, хонорари и външни услуги.
Г-жа Фандъкова беше готова да спре даже ремонта, процедурата и да помолим архитекта да преработи проекта. Той поиска една сума за това нещо пак, че трябва да му се плати, защото е авторски труд – да преработи сбърканото от него, разказа още директорът на Кукления театър в столицата.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..
Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито. Този път с интерпретациите си творците искат да..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското..
Изкушенията на великденската трапеза са много и това крие риск от претоварване на храносмилателната система. Особено чувствителна към тежката и..