Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спасиха от руините историческа сграда

Обновено е килийното училище в Горна Оряховица

Емблематичната постройка е неделима част от историята на града

| обновено на 09.04.19 в 11:54
7
Кметът Добромир Добрев откри обновената сграда на килийното училище в Горна Оряховица
Снимка: Здравка Маслянкова, БНР

Осем месеца строителни работи и близо 170 хиляди лева държавно финансиране по линия на бедствията и авариите се оказаха достатъчни, за да бъде върнато към живота най-старото килийно училище в Горна Оряховица.
    

Местните хора сбъднаха една от мечтите си да видят отново 200-годишното училище, което е летописецът на възрожденската история на Горна Оряховица.

Едноетажната паянтова постройка от кирпич на първото килийно училище в Горна Оряховица, днес е спретната бяла сграда в двора на църквата „Св. Георги“, готова отново да кипи от живот, както е било през 1822 година, когато атонският монах Зотик създава училището.

„Случи се едно добро дело“, разказва отец Тодор Цанев, предстоятел на църквата „Св. Георги“. „Много се радвам, че го възстановихме, защото аз бях почнал сам да възстановявам, но с много мъки отново отпуснаха парите и се възстанови килийното училище. Това са си в миналото, когато идва дядо Зотик от Атон тук свещеник в тази църкваи  открива в църковните килии за децата, за бедните български деца за първи път в Горна Оряховица килийно училище. Там не е имало пособия, каквито има сега за учениците. Те са сядали на земята, пишели са на каменна дъска с кондил, но за българските деца това е било голяма придобивка“.

Битката за възстановяването на училището е от години

Борбата за възстановяването на първото килийно училище в Горна Оряховица продължава с години. При обилен сняг през зимата на 2013 година покривът паднал, започнали да се срутват и стените, а църковното настоятелство се обърнало за помощ към светската власт. „Важно е, че успяхме“, коментира кметът Добромир Добрев. „Подадохме проекти, доста дълго време се борихме с Междуведомствената комисия, но важен е резултатът – един обект, който е сътворявал духът на българщината, духът на горнооряховчани. Нашата идея заедно с Историческия музей в Горна Оряховица е да пресъздадем това килийно училище в състояние, както е било“.

Килийното училище е важно за града и хората, защото в него, освен че е поставена основата на светското образование, е писана и историята на Горна Оряховица, подчертава директорът на местния музей Пламен Мадемов.

„Не по-малка е ролята на килийното училище по време на подготовката на Априлското въстание. Реално тук, в Горна Оряховица, е бил центърът на подготовката на това въстание, на Първи революционен окръг. В Горна Оряховица са се укривали повечето от главните дейци на този окръг – и Стамболов, и Георги Измирлиев, и Иван Семерджиев. Официалната им дейност в Горна Оряховица е била преподавателска, те са работили в училищата, а вече неофициално и нелегално са подкрепяли местния революционен комитет. Другото важно нещо е, че читалище „Напредък“ , което през тази година чества своята 150-годишнина, е основано тук, в двора на църквата „Св. Георги“ на 13 юли 1869 г. от Радко Радославов, Вичо Грънчаров - отново тези най-будни дейци на Горна Оряховица“.

Миналата година по линия на бедствията и авариите държавата отпусна 166 844 лева за възстановяване на първото килийно училище в Горна Оряховица, което е собственост на Великотърновската митрополия. Възстановяването се оказало трудно, защото, когато строителите идват през август, намират руини.

„Важното е, че възстановихме историята и паметта на Горна Оряховица, въпреки всички трудности“, посочи Румен Янков, управител на строителната фирма, която работи на обекта.

Училището мирише на история

„Самото училище цялото мирише на история, уникално е само по себе си, но въпреки всичко сме твърде закъснели в запазването на историческата ценност на нещата. Има неща, които са от самото му създаване. Колкото успяхме да съхраним, успяхме, но бяхме твърде закъснели, защото при приемането на обекта, той се беше срутил целият. Може да се видят каменна плоча, няколко зида, които са запазени, дървени греди. Много е важно наши колеги да дойдат да го видят как е правено, как е строено и въпреки всичко да си вземем поука как не бива да оставяме нещо ей така на произвола на природата. В крайна сметка духовността крепи хората“, коментира той.

Въпросът днес е може ли да се възстанови оня възрожденски дух, който е правил от хората общност. „Ще е трудно“, смята отец Тодор Цанев. „Трябва да се възстанови този дух, който е бил някога, но в съвремието е много трудно вече да стане. Онуй, което е било, няма да бъде, но може да се направи нещо, както е сега неделни училища да се възпитават децата на религия, на вярата ни. Аз съм оптимист, ама да съм малко по-млад“.

Според Христо Димов, църковен настоятел към църквата „Св. Георги“, не всичко зависи от парите. „Който е вярващ, не зависи от парите всичко. Важното е хората да са хора и да се поддържаме. За вярата пари не трябват, но за поддръжката трябват пари“, отбелязва той.

„Музеят и църквата не сме водили разговори, но смятам, че на това училище му приляга една експозиция, която да може да разкаже за тези важни събития от живота в Горна Оряховица – просветния и революционния от 19 век и смятам, че би било чудесно“, заяви музейният директор Пламен Мадемов.

На този етап няма яснота какво ще е бъдещето на възстановеното първо килийно училище в Горна Оряховица. Чака се думата на Великотърновския митрополит Григорий, който не дойде при откриването на възстановеното училище.

И докато в Горна Оряховица килийното училище от 1822 година се върна към живота, то строеното по същото време килийно училище във великотърновското село Плаково е на път да изчезне. Община Велико Търново обяви за 21-и път търг за неговата продажба на цена от 17 000 лева, а гласът на местните хора училището да бъде превърнато в музей, засега остава без отговор, защото пари няма. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27
Снимката е илюстративна

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата. Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а..

публикувано на 06.12.24 в 09:40

Панагюрското съкровище като магия и шедьовър на тракийското изкуство

В Панагюрище започват 4-дневни тържества, посветени на 75-ата годишнина от откриването на панагюрското златно съкровище. На 5-и и 6-и декември ще се състои конференция, а кулминацията на програмата ще е на 8-и декември – това е денят, в който преди 75 години братята Павел, Петко и Михаил Дейкови откриват тракийския шедьовър по време на..

публикувано на 04.12.24 в 06:34

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада

Стефан Марков - вълшебният майстор на шоколада е гост в 62-ти епизод на рубриката "Америка- илюзии и релности" .  "Когато казах на моята баба, че ще ходя в кулинарно училище, имаше едно дълго мълчание и след това тя ми каза, че дядо ми е ходил в университет, майка  ми е ходила в университет, баща ми е ходил в университет, тя е ходила в..

публикувано на 03.12.24 в 13:35

В Израел бе открита изложба с част от архивите на Кафка

100 годишнината от смъртта на световно известния писател Франц Кафка се отбелязва в три големи библиотеки в света които разполагат с части от архивите му. В Оксфорд и в Германия изложбите бяха открити на шести юни – датата, на която е починал. В националната библиотека на Израел тя се открива чак сега заради войната. На пресконференция..

публикувано на 03.12.24 в 13:33