На 24 години тя напуска комунистическа България, за да се установи във Франция – така Юлия Кръстева става Юлия Кристева и поема към върховете на семиотиката, психоанализата и литературата. Имала ли е тя обаче двойник в лицето на Сабина – името, под което фигурира в досиетата на Държавна сигурност. Разказ в джунгла от огледала. Текстът е публикуван в най-новия брой на известното френско литературно списание „21“ и e преведен в списание „Култура“.
Авторът – журналистът Александър Леви, който е и главен редактор на френското списание за книги „Books“, казва, че Юлия и Сабина разказват различни истории. Той посочи какъв е неговият прочит на казуса с отвореното досие на Юлия Кръстева:
„Имам чувството, че ще останат две различни истории, както много истории, свързани с шпионажа и разузнаването. Всеки един от актьорите в това досие и основното действащо лице ще отнесе дълбоката тайна в гроба си. Тя е на 77 години и това, което я интересува в момента, е какво ще остане от нейния богат литературен живот. Нея я интересува безсмъртието. В това безсмъртие това досие излиза като някаква грешка в системата, изплува от някакво дълбоко минало, което е почти забравено или преразказано по съвсем друг начин в нейните книги, изплува и изведнъж разказва една друга история, която е непоносима за нея“.
Александър Леви признава, че разговорът му с Юлия Кръстева е може би най-трудният, който е провеждал като журналист. От него той е разбрал, че няма да се разбере никога какво точно се е случило.
„Историята е като джунгла. Разпростира се в едни измерения, които не бих подозирал, че съществуват. Това е една джунгла от огледала, в която е много важно човек да не се загуби“, разказва журналистът и добавя:
„Написах текста по начин, който всеки да може да го интерпретира, както иска. Основният въпрос – за вината, за компромиса, за компромата, остава отворен. Много съм любопитен да знам как хората го четат този текст и какво прочитат в него. Често това са много различни неща“.
Александър Леви е категоричен, че това не е досие на следен човек, а е досие на сътрудничество.
„Има още поле за търсене, за разследване. Ние какво търсим - търсим не истината, а някаква форма на истинност. Всички тези хора разказват собствената си истина, досиетата разказват тяхната истина. Може би в комбинацията, в симбиозата на всички тези истини се получава нещо по-разбираемо за днешния читател“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..