Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение

Стоян Бабеков: Българинът ще възвърне своето благополучие

Стоян Бабеков
Снимка: Личен архив

Колкото по-добри сме, толкова по-добре. Трудно се прави добро в днешно време. Това казва диригентът и композитор Стоян Бабеков.
      

„Винаги съм вярвал, че нашият народ е добър, добър е българинът и ще си възстанови своето благополучие, но трябва време“, посочи той в интервю за предаването „Нощен хоризонт“.

Стоян Бабеков е музиковед. Завършил е Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. Вече 30 години е диригент на първия в света професионален хор от хора с нарушено зрение.

Освен смесения хор към Съюза на слепите дирижира състави към заводи и военни поделения. Най-екзотичната му проява са два концерта с интернационален мъжки хор в Колумбия.

Създател е на камерния хор „Алилуя“. Има три инструментални концерта, както и кантати, посветени на Бенковски и Волов.

Писал е още камерна музика, сонати за флейта и пиано, етюди. Написал е първият сборник от етюди за подрастващи пианисти в неравноделни тактове.

В периода 1994-2000 Стоян Бабеков организира пет издания на конкурса за български литургични произведения „Нека бъдем по-добри“. От 138 представени творби 35 били премирани и навлизат в богослужебната практика.

Има написани повече от десет авторски литургични песнопения.

Носител е на орден „Св. Св. Кирил и Методий“, както и на почетни награди от професионални организации като Съюза на българските композитори.

„В моите творби се оглежда и моята същност“, сподели той в предаването „Нощен хоризонт“.

Църковната музика го привлякла с това, че „трябва да бъде българска източно-православна църковна музика“. След Априлското въстание и Руско-турската война църковното пеене у нас било ориентирано предимно към руската музика. Така руските църковни мъжки хорове повлияли върху формирането на нашата музика.

„За мен като българин беше явно, че трябва да се направи нещо, за да може в българския храм да навлезе българската източно-православна църковна музика.“

Кои са качествата на успешния музикант? Ако това, което правим, е искрено и ако то се възприема от хората, ако постигнем тази цел поне мъничко – бихме били щастливи, смята музикантът.

Работи с БНР още от 60-те години на миналия век. Негови творби с хорова, народна,  естрадна и детска музика са записвани от състави на радиото.

Преди 90-та година не се насърчаваше писането и изпълнението на църковна музика от професионални състави, обясни още Бабеков.

Живее в къща в Божурище – описва я като „бяла спретната къщурка, без липи отпред“.

В Библията има прекалено много кръв, прекалено много убийства и имам специално отношение – не мога да приема такова писание, сподели още композиторът.

На пианото му стои икона, подарена му от сегашния патриарх Неофит.

По време на дългогодишната си музикална кариера Стоян Бабеков е изнесъл общо 4891 концерта.  

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52