Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

35 години от първата национална експедиция до Еверест

Участниците в експедиция "Еверест '84"




Тази година се навършват 35 години от първата национална експедиция до Еверест. Тя записва едни от най-големите постижения в историята на родния и световния алпинизъм. Христо Проданов става първият българин, изкачил най-високия връх на планетата, при това по най-трудния маршрут, осъществява първо подобно ранно изкачване на върха - през април, и става 13-ият човек в света, изкачил Еверест без кислороден апарат. Дни след неговата смърт четирима българи - Методи Савов, Иван Вълчев, Николай Петков и Кирил Досков, правят за първи път в историята цялостен траверс на Еверест, наречен по-късно “Българския траверс”, като се изкачват от запад и слизат от юг. Изкачването по Западния гребен пък, т.нар. Жесток път, е второ в историята преминаване на този маршрут, което няма повторение вече 35 години. 

Участниците в експедицията пристигат в базовия лагер на 18 март 1984 г. и започват постепенното изграждане на височионните лагери. На 20 април Христо Проданов и шерпът Ринджи тръгват към върха без допълнителен кислород. Шерпът, обаче, се отказва и се връща. 

Христо Проданов
В 18:10 Проданов се обажда по радиостанцията, че е на върха. Стои там половин час и започва да слиза обратно по Жестокия път (Западния гребен). В 21.10 ч. се обажда в базовия лагер, че ще направи бивак някъде, за да изкара нощта. До сутринта няма вест. На 21 април е установена връзка по радиостанцията и от откъслечните думи на Проданов става ясно, че той е в беда.
Същия ден започва започва неговото издирване. Най-високо достига Людмил Янков - 8500 м, в 21 ч., но не открива Проданов. Налага се да нощува на 8400 м, а после успява да се върне в базовия лагер.

В следващите дни времето се влошава и не позволява на алпинистите да продължат издирването на Христо Проданов. В началото на май те нановно изграждат разрушените височинни лагери 4 и 5. 

На 8 май Методи Савов и Иван Вълчев тръгват с кислородни бутилки към върха, изкачват го и започват слизане по Югоизточния гребен. Налага се да прекарат нощта на невероятната височина от 8750 м.

На 9 май Кирил Досков и Николай Петков тръгват от щурмовия лагер и успяват да стигнат върха за едва 6 часа и 10 минути. На слизане спасяват от сигурна смърт Методи Савов, който вече е е със сериозни измръзвания - подават му кислород и го свалят надолу. 

В България участниците в експедицията са посрещнати като герои.

Николай Петков
"Това е една голяма национална експедиция, с много голяма цел, която е изпълнена по един добър начин, с резултат, който, от разстоянието на времето можем да кажем, че не е повторен" - разказва Николай Петков.

"Тази оценка, която беше дадена тогава, е вярна. Това беше едно от големите събития в спорта за България за века. Уникално събитие... По добър начин изпълнена задача. За съжаление, един от нас остана там... Изключително драматина експедиция, но той спортът е такъв" - споделя Петко Тотев, участник в експедицията, а в момента -  председател на Българската федерация по катерене и алпинизъм.

Петко Тотев
Какво разказват двамата за Еверест '84 и какво мислят за развитието на алпинизма у нас - чуйте в звуковия файл. 



Довечера годишнината ще бъде отбелязана в София. В срещата ще участват някои от участниците в експедицията, а ще бъде прожектиран и филмът на Милан Огнянов и Методи Савов за Еверест. Събитието е от 18:30 ч. в Полския културен институт.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55