Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Приземената армия" - Историята на изтребителя от село Радуил

| обновено на 09.05.19 в 17:00

Самоковското село Радуил преплита по различно време съдбите на Иван Вазов, Христо Смирненски, Николай Хайтов. Вазов пише за селото в своите съчинения, Смирненски се лекува от туберкулоза в продължения на година, а Хайтов работил там като инженер-лесовъд.

В селото обаче има една забележителност, чиято история също трябва да бъде разказана. Тази на изтребителя МиГ 21.

„Едно време помня тука как падаха самолетите по ливадите“ – така започва разказът на бай Любен от самоковското село Радуил. През 1944 година, като тръгнели американските самолети към София, майка му го карала да се крие.

„Тука преди една година изкопаха самолет от 44-а година, под долното село, забил се във водата“, обяснява той за „Месершмит“-а, открит в съседното село Марица.

Преди 19 години будни радуилчани поставили на един от завоите в центъра на селото един МиГ-21Ф-13 борд 518Докарали го с камион. Сега го боядисват „чат-пат“.

Туристите се снимат с него. „Охранява ни“, шегуват се в Радуил, защото НАТО им се струва „далече“.

„Бди над нас, със сигурност. Идват хората, някои казват: „А, танк! О, има и самолет!”– казва кметът на селото Любомир Димитров описва пътя на инициативата, подета от най-добрия му приятел майор Димитър Димитров.

Във времената, когато „съсипваха армията, 2000 година“, когато ген. Михо Михов командвал Военновъздушните сили, в Радуил решили да си осиновят самолет.

„Скоро някакъв спира тук някакъв, преди три години –човек, който казал, че е летял на този самолет“, пояснява кметът.

Любомир Димитров показва и танка Т-34, който пък пази детските катерушки на десетина метра от самолета.

„Той е от Пазарджик, от поделението – от там е докаран, пак с платформа, не е дошъл на самоход. Т-34, който е изнесъл войната на гръб, защото е бил много маневрен, бърз, защитен.“

Имали сме умопомрачаващ бойни единици, сега „нищо нямаме“, вайка се още кметът.

Преди 19 години Костадин Петров е бил на 62. Той е бил човекът, който е трябвало да напише писмото до Министерството на отбраната за поставянето на самолета. 

„До министъра, защото това да се отпусне… не е играчка работа. И е самолет, и е МиГ, който е действащ. И трябваше да се напише защо хората искат тука самолета“, спомня си той.

Костадин Петров е бил сред онези, които са подготвяли основите за самолета в Радуил. Минавали скептици, които смятали това за „детска работа“.

„Но ние упорити, копаеме, изляхме основите – те се виждат къде са. От Пловдив до тука го докараха самолета, после докараха и танка. Ние сме въоръжени – и самолет, и танк имаме. Само да смее някой да ни нападне.“

Костадин Петров е убеден, че трябва нещо „по-монументално да се прави“, което да остане за поколенията.

Целия репортаж на Добромир Видев чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16