Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературни разходки из София - за писателите и града

Нестандартната двуезична инициатива е на фондация "Прочети София"

Литературните маршрути включват знакови за писателите места. На снимката: Паметникът на Йордан Радичков в София
Снимка: БГНЕС
Фондация "Прочети София" започна литературни разходки в София. Те ще продължат шест месеца. От май до октомври в столицата ще се проведат близо 20 разходки на български и английски език със свободен достъп. Те ще включват още персонални разкази на писатели и специално създадени разходки за деца. 

"Първата разходка беше на 11 май с литературния изследовател Лора Шумкова, а на 24 май - ние не случайно сме подбрали датата - ще бъде разходката с Миглена Николчина. Тя ще бъде в района на "Лозенец", където на малката улица "Елин Пелин" се събират историите на много от нашите писатели - Дора Габе, Валери Петров, Елин Пелин, Богомил Райнов. Там и Иван Методиев е имал своя галерия", разказа в предаването "Преди всички" Тодора Радева от Фондация "Прочети София".

На първи юни започват литературните маршрути, които са специално създадени за деца.
"Най-интересното в нашите идеи и в нашите маршрути е това, че образът на града - голяма част от литературните места вече ги няма: старото писателско кафене, арменското кафене, но те съществуват в мемоарите, които са описани в различни произведения, всъщност ние искаме да възкресим и спомена за тях чрез разказване на истории. Това, което самите писатели могат да предложат, е техният личен поглед към града, любимите места на писателя, по какъв начин те са му въздействали, какво той самият е изследвал от града и е включил като вдъхновение и в своите произведения", допълни Тодора Радева. 

Няколко от туровете ще се проведат и на английски език като съвместна инициатива с Фондация "Елизабет Костова".

"С тях започнахме. Първият тур беше на 17 април. Сега ще бъде на 12 юни. Разбира се, той е отворен за всички англоговорящи, които искат да присъстват и наистина да опознаят града през един по-различен поглед", посочи Радева.

Повече за инициативата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Сали завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти , така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03