Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературни разходки из София - за писателите и града

Нестандартната двуезична инициатива е на фондация "Прочети София"

Литературните маршрути включват знакови за писателите места. На снимката: Паметникът на Йордан Радичков в София
Снимка: БГНЕС
Фондация "Прочети София" започна литературни разходки в София. Те ще продължат шест месеца. От май до октомври в столицата ще се проведат близо 20 разходки на български и английски език със свободен достъп. Те ще включват още персонални разкази на писатели и специално създадени разходки за деца. 

"Първата разходка беше на 11 май с литературния изследовател Лора Шумкова, а на 24 май - ние не случайно сме подбрали датата - ще бъде разходката с Миглена Николчина. Тя ще бъде в района на "Лозенец", където на малката улица "Елин Пелин" се събират историите на много от нашите писатели - Дора Габе, Валери Петров, Елин Пелин, Богомил Райнов. Там и Иван Методиев е имал своя галерия", разказа в предаването "Преди всички" Тодора Радева от Фондация "Прочети София".

На първи юни започват литературните маршрути, които са специално създадени за деца.
"Най-интересното в нашите идеи и в нашите маршрути е това, че образът на града - голяма част от литературните места вече ги няма: старото писателско кафене, арменското кафене, но те съществуват в мемоарите, които са описани в различни произведения, всъщност ние искаме да възкресим и спомена за тях чрез разказване на истории. Това, което самите писатели могат да предложат, е техният личен поглед към града, любимите места на писателя, по какъв начин те са му въздействали, какво той самият е изследвал от града и е включил като вдъхновение и в своите произведения", допълни Тодора Радева. 

Няколко от туровете ще се проведат и на английски език като съвместна инициатива с Фондация "Елизабет Костова".

"С тях започнахме. Първият тур беше на 17 април. Сега ще бъде на 12 юни. Разбира се, той е отворен за всички англоговорящи, които искат да присъстват и наистина да опознаят града през един по-различен поглед", посочи Радева.

Повече за инициативата чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02