Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искрен Веселинов и Мирослава Петрова пред БНР

Противоконституционна ли е забраната за свободно къмпиране

Плажът на къмпинг "Корал"
Снимка: БГНЕС

От гражданското движение “Да запазим Корал“ призоваха да не се наказват къмпингуващите, които пазят природата, и на тях да не се гледа като на заплаха от законотворците, в отворено писмо до председателя на Регионалната комисия в парламента Искрен Веселинов.

Именно тази комисия ще разгледа промените в Закона за устройство на черноморското крайбрежие, внесени между 1-во и 2-ро четене.

За регламент при къмпингуващите се застъпи самият Веселинов, автор на един от 5-те проекта с изменения.

Според Мирослава Петрова, която е автор на отвореното писмо, има противоконституционни текстове в предложените изменения между 1-во и 2-ро четене:

“Бих искала да започна по този начин – в една държава с изключително крехко върховенство на правото, която срамно се тресе всеки ден от тежки корупционни скандали, човек се чуди за какво да се хване и да търси някаква разумност, като гледа, че на дневен ред излизат закони за промяна на Закона за устройство на черноморското крайбрежие, които се занимават с нарушителите – се опитват да ударят по единствените пазители на остатъците на недообезобразеното българско черноморско крайбрежие, всъщност са къмпиращите. Защото човек, като тегли чертата, вижда, че единствените места, на които са запазени ландшафт, природа и абсолютно всичко, са местата, на които от 30 г. се къмпира, а не местата, които имат концесионери“, посочи пред БНР Мирослава Петрова и допълни в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“:

“Освен това се прави по един наистина недостоен начин, защото се налагат санкции за къмпиране върху дюни в една държава, която практически не знае къде са ѝ дюните, защото специализираните ѝ кадастрални кадри не съвпадат“.

"Не ми стана ясно кой точно определя пазителите – някой раздава значки и минават изпити за пазители или нещо подобно", запита пред БНР Искрен Веселинов в отговор на въпроса: "С пазителите или нарушителите ще се занимае комисията?".

"Моето предложение е било насочено изцяло, за да реша процеса на тези хора, имам безброй много такива приятели, и всъщност те са причината изобщо да внеса това предложение, защото, на практика, недостигът на къмпинги по Черноморието е вопиющ. Това, че се разполагат в непредназначени за това терени къмпинг съоръжения, съответно палатки и т.н. - е повод за едно гонене", каза Веселинов и уточни:

“Има едно изменение в закона, което предвиждаше преди 3 години още, да се предвиди възможност за къмпингуване на места, които са извън официалните къмпинги, тъй като за официалните къмпинги изобщо процедурата е супер сложна, за да се направят, обаче това нещо не се случва 3 години. И поради тази причина аз предложих една промяна, с която да се въведе някакъв ред изобщо в ситуацията и къмпингуващите да не са вечно виновни и вечно преследвани, тези, които са извън официалните къмпинги“.

"Аз съм изключително изненадан от тази реакция срещу моето предложение", посочи още той и допълни:

"Освен, ако някой не си присвои правото да говори от името на къмпингуващите и така с някакви обобщения просто да се търси противник, с който да се сражава, за да легитимира съществуването си".

Интервютата на Лора Търколева с Мирослава Петрова и Искрен Веселинов може да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42