„Това е една показателна история за проблемите в българското здравеопазване и за това как пациенти със специфични заболявания са обект на дискриминация от страна на здравната ни система“. Така Александър Миланов, програмен мениджър в Националната пациентска организация, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ случая със смъртта на британския гражданин Крейг Харпър, който от години живее в България. Кончината му стана повод Изпълнителна агенция „Медицински одит“ да провери дали като ХИВ позитивен пациент той е връщан от болниците в Плевен и във Велико Търново и защо близките му все още не са получили изследванията, с които е изписан от Националната хематологична болница.
Миланов разказа и историята на Крейг – от близо 15 години той живее в еленското село Стояново, където местните жители са около десетина, облагородява населеното място и е любимец на хората.
„Допреди година Крейг не е имал досег със здравната система. В началото на тази година попада в болница със съмнения за анемия. Във Великотърновската болница му правят тест и се оказва, че е ХИВ позитивен, от там той буквално е изхвърлен. В Плевен отказват да го приемат, защото е ХИВ позитивен. В „Пирогов“ спасяват живота му. С наше съдействие го приемат в Инфекциозна болница и стартира терапия. Там не се повлиява добре. По-късно с неясен резултат го изписаха от Националната хематология. Той си отиде от този свят без ясна диагноза. Ако не беше британски гражданин, а българин, щеше да е част от статистиката на всички българи, загинали от стигма“.
Александър Миланов е скептичен от резултатите от медицинския одит.
„В 21-ви век допускаме човек да загине не заради СПИН, а от дискриминация и от пренебрегване. Имаме случаи, в които пациенти ни търсят за съдействие, но не застават с името си, затова не можем и да разкажем техните истории. Най-често пациенти с ХИВ се оплакват, че нямат възможност да бъдат прегледани и консултирани заради ХИВ статуса. ХИВ е един повод за манипулация на българските пациенти“, каза още Миланов и допълни:
„Българските здравни власти трябва да разберат, че в 21-ви век ХИВ е хронична инфекция, която се контролира напълно. Пациент с неоткриваем вирусен товар не може да предаде вируса. Трябва да се борим не с обществото да приеме ХИВ позитивните, а с това правото на един пациент да бъде лекуван да се случва практически“.
В „Хоризонт до обед“ темата коментира и адвокат по медицинско право Мария Шаркова:
„Като адвокат имам няколко случаи на пациенти, дискриминирани заради заболяването им. Стигмата не само е опасна за живота на пациентите, но допълнително допринася за развитието на тази световна епидемия. Колкото повече се отказва елементарна здравна помощ на ХИВ позитивните, толкова повече се поощрява криенето на това обстоятелство. Такива случаи се доказват трудно, защото много често не искат да се знае самоличността им. Освен това много често отказите от медицинска помощ не се документират, те са неформални. По тези дела тежестта на доказване е на пациента, но доказателствата са при другата страна. Продължаваме да се сблъскваме с този тип дискриминация“.
Шаркова е скептична доколко медицинските откази са били документирани:
„За мен е тревожен фактът, че именно медицинските специалисти проявяват такава дискриминация“.
Интервюто с Александър Миланов и с Мария Шаркова можете да чуете от звуковия файл.
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата. Зоната за..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...