Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По следите на Димитър Димов в навечерието на 110-годишнината от рождението на писателя

За Дупница свързаната с града история на писателя има романтичен ореол

Писателят Димитър Димов
Снимка: bg.wikipedia

На 25 юни тази година ще се навършват 110 години от рождението на големия български писател и драматург Димитър Димов. В Дупница изпреварват годишнината и месец по-рано канят Националния литературен музей и Къща-музей "Димитър Димов" да гостуват с фотоизложба за така наречения "испански цикъл" на писателя, за престоя му в Испания като специализант по хистология в института "Сантяго Рамон и Кахал".

Авторът на романите "Тютюн", "Осъдени души, "Поручик Бенц", драматург, професор по анатомия на гръбначните животни Димитър Димов е роден в Ловеч, но детството му преминава в Дупница. Писателят е работил малко повече от година като ветеринарен лекар в село Ваксево, община Невестино. Нещо повече - местните хора считат, че именно в селото им Димов работи върху първия си роман "Поручик Бенц" , излязъл от печат през 1938 г.

Някои от героите в романите "Тютюн" и "Поручик Бенц" на Димов не само че са с прототипи от Ваксево, но присъстват и с истинските им имена в произведенията. "Аз съм разговарял лично със съдържателя на къщата, в която е имало и хотел. Той там е живял на квартира", твърди дългогодишният кмет на Ваксево Георги Тасков в репортаж по "Хоризонт".

В Дупница вече има паметна плоча, посветена на Димитър Димов. Семейството на Димов напуска града, когато той е 10-годишен и се премества в София. 

"Той детските си години прекарва в Дупница. Освен това неговата майка е от известния Харизанов род, който се заселва тук от село Влахи след Освобождението. Дядо му -  Спас Харизанов, е известен адвокат в Дупница. Негов племенник е Яне Сандански, който живее по това време също в Дупница. На много от страниците на произведенията му виждаме родния град с планината, с шумящата река (защото къщата се намирала в близост до река Бистрица), с тютюневите складове и с хората. За съжаление къщата, след като напускат вече семейството, след смъртта на дядо му и на баба му, е продадена на местен търговец", разказва Анелия Геренска,  директор на Историческия музей в Дупница.

Къщата, в която е живял Димитър Димов, сега е детска градина. Някои дори считат, че в началната глава на романа "Тютюн" при срещата на Ирина с Борис Морев е пресъздадена атмосферата на хълма над Дупница, където сега има и параклис. Както и, че не е случаен фактът, че изпълнителката на ролята на Ирина в едноименния филм - Невена Коканова, е родена в Дупница.

"Те се преплитат по невероятен начин, за дупничани наистина много романтично. Така и с гордост тези мигове съпреживяват", добавя Анелия Геренска.

Повече можете да чуете от звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10