На 25 юни тази година ще се навършват 110 години от рождението на големия български писател и драматург Димитър Димов. В Дупница изпреварват годишнината и месец по-рано канят Националния литературен музей и Къща-музей "Димитър Димов" да гостуват с фотоизложба за така наречения "испански цикъл" на писателя, за престоя му в Испания като специализант по хистология в института "Сантяго Рамон и Кахал".
Авторът на романите "Тютюн", "Осъдени души, "Поручик Бенц", драматург, професор по анатомия на гръбначните животни Димитър Димов е роден в Ловеч, но детството му преминава в Дупница. Писателят е работил малко повече от година като ветеринарен лекар в село Ваксево, община Невестино. Нещо повече - местните хора считат, че именно в селото им Димов работи върху първия си роман "Поручик Бенц" , излязъл от печат през 1938 г.
Някои от героите в романите "Тютюн" и "Поручик Бенц" на Димов не само че са с прототипи от Ваксево, но присъстват и с истинските им имена в произведенията. "Аз съм разговарял лично със съдържателя на къщата, в която е имало и хотел. Той там е живял на квартира", твърди дългогодишният кмет на Ваксево Георги Тасков в репортаж по "Хоризонт".
В Дупница вече има паметна плоча, посветена на Димитър Димов. Семейството на Димов напуска града, когато той е 10-годишен и се премества в София.
"Той детските си години прекарва в Дупница. Освен това неговата майка е от известния Харизанов род, който се заселва тук от село Влахи след Освобождението. Дядо му - Спас Харизанов, е известен адвокат в Дупница. Негов племенник е Яне Сандански, който живее по това време също в Дупница. На много от страниците на произведенията му виждаме родния град с планината, с шумящата река (защото къщата се намирала в близост до река Бистрица), с тютюневите складове и с хората. За съжаление къщата, след като напускат вече семейството, след смъртта на дядо му и на баба му, е продадена на местен търговец", разказва Анелия Геренска, директор на Историческия музей в Дупница.
Къщата, в която е живял Димитър Димов, сега е детска градина. Някои дори считат, че в началната глава на романа "Тютюн" при срещата на Ирина с Борис Морев е пресъздадена атмосферата на хълма над Дупница, където сега има и параклис. Както и, че не е случаен фактът, че изпълнителката на ролята на Ирина в едноименния филм - Невена Коканова, е родена в Дупница.
"Те се преплитат по невероятен начин, за дупничани наистина много романтично. Така и с гордост тези мигове съпреживяват", добавя Анелия Геренска.
Повече можете да чуете от звуковия файлКалина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..