"Имахме един проект, който се казва "Устойчиво бъдеще за хората и природата в Осогово", който приключи преди година и половина-две и от него остана един хубав доклад, който оценяваше потенциала на Осоговска планина за природен туризъм. Хубаво, обаче този доклад някак не ни се щеше да остане на хартия и така хората да не разберат нашите изводи от него. Това беше един начин да доближим резултатите от доклада до обществеността като покажем за какъв вид природен туризъм планината е най-подходяща, да покажем тези маршрути като нещо приятно, привлекателно и достъпно", разказа в предаването "Закуска на тревата" Мартина Колева от Фондация "Биоразнообразие".
"Освен визуализирани линии по релефа на района, човек може да си свали gps трак, може да види височинен профил на съответния маршрут, може да прочете подробно описание и да види снимки от маршрута", допълни тя.
Маршрутите в Осоговска планина са разделени на две категории - пешеходни и веломаршрути. "Пешеходните маршрути са 34 на брой, маршрутите за планинско колоездене са 20 на брой и има един маршрут, който е тази част на Европейския велосипеден маршрут - Пътят на желязната завеса, който минава през този район", обясни още Мартина Колева.
Подходящият за посещения период на Осоговската планина се простира от май до ноември.
"Планината пеша и с велосипед може да бъде прекосена за два дена. Препоръчваме хората да отседнат в базите в района. Има бази, които са в сърцето на планината, поне три на брой по-известни. Разбира се, град Кюстендил също може да бъде използван като изходно място, също и няколко села, които са в подножието на планината предлагат къщи за гости, но като цяло преобладават в нашата карта еднодневните турове, като сме включили няколко двудневни. Ако питате мен, може и цял месец да си изкарате в Осогово, пробвайки различни подходи и различни маршрути."
За няколко от маршрутите е необходимо да бъде уведомена Гранична полиция, особено ако пътувате с по-голяма група, съветва Мартина Колева:
"Не толкова, че Гранична полиция ще ви разреши или ще ви откаже достъпа, а просто те трябва да бъдат уведомени за присъствие на хора по тези гранични пътища. Те са хората, които могат да ви помогнат в района независимо какъв ви е проблема. Друго интересно нещо за района (все пак това е планински терен) - човек трябва да бъде добре подготвен със зареден gps, ако ще ползва картата, задължително със заредени батерии, все пак и с една хартиена карта под ръка. Всичко се случва."
Повече можете да чуете в звуковия файл.Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..