Проектонаредбата за градската среда в София създава стандарти за фасадите на къщите, които са паметници на културата, а също и за настилките по улиците. Това съобщи в интервю за "Хоризонт до обед" главният архитект на Столичната община Здравко Здравков.
"Тази наредба е дългоочаквана и разчитаме на нея - да можем да почнем да си подреждаме нашата къщичка, защото липсата на правила доведе до там, че всеки може да поставя каквито иска елементи по фасади, цветови решения. Изобщо липсата на цялостна визия е нещо, което ни липсва, за да подредим града си, да я направим като модерен европейски град."
Климатиците няма да бъдат премахвани и гражданите могат да бъдат спокойни, увери главният архитект на Столичната община.
"Климатиците на сградите - паметници на културата трябва наистина да бъдат махнати, но за улиците, които сме разработили стандарта - това са "Цар Шишман", "6-ти септември", "Солунска" и "Граф Игнатиев", се касае за 48 сгради. За останалите сгради трябва да се намери правилното решение дали те ще бъдат подредени, дали ще бъдат разположени по някакъв начин така че да не капят, да се скрият дренажни тръби, да бъдат преместени на някои от странични фасади. Всичко това е въпрос на техническо решение."
Цветовите решения, които изкристализираха, максимално се доближават до първоначалната палитра, при която са построени тези сгради, допълни Здравков. За част от сградите са били взети за анализ парченца от мазилки.
"Анализираха се много стари фотографии, за да се провери първоначалният растер на дограмата, защото част от тези сгради са загубили, вследствие на многопластови наслоявания, първоначалния си образ."
"Желанието ни е, когато се прави преустройство на такава сграда, тази сграда постепенно да добие първоначалния си образ. Да се върне максимално духа на стара София чрез именно този стандарт", коментира Здравко Здравков.
Ще има изисквания и за настилките на улиците.
"Наредбата има амбицията постепенно да започне да привежда ред в градското обзавеждане към стандартите за настилките. Постепенно да бъде разпространена и по периферията на града, така че да можем да си отговаряме на въпроси, които възникват ежедневно - тротоарът пред моята сграда какъв да бъде, дали искаме да изглежда с тези плочки", поясни главният архитект.
"Да можем на база едно зониране на града, което сме предложили с тази наредба, да определим във всяка една от зоните къде има задължителни изисквания, къде искаме тротоарите да бъдат запазени максимално близки до първоначалния образ на улиците."
"Желанието ни е да заприличаме на модерен европейски град и тази стъпка съм убеден, че е правилна, след като и законодателят възприе част от инструмента да се разпознае и от други градове - нека София да бъде пилотна и да направим нещо наистина качествено и хубаво, за да може полека-лека къщичката да почне да се подрежда."
Повече можете да чуете в звуковия файл.Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма. Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..
Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември. ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...