Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът "Мобилна библиотека" превърна Вазово край Исперих в четящо село

Недалеч от Разград, на няколко километра от Исперих, се намира село Вазово с преобладаващо ромско население. Там екип от Регионалната библиотека „Проф. Боян Пенев“ в Разград изпълни проекта „Мобилна библиотека: Мисия чета и разбирам“, реализиран по линия на фондация „Глобални библиотеки“.

"Решихме да направим една среща с местното население – с децата, с родителите, да четем заедно книжки. Обхванахме децата от предучилищна възраст до шести-седми клас с родителите, и от 7-8 клас до края на гимназиалния курс ученици, които учат в град Исперих. Направихме два клуба. Единият се казва „Аз и мама четем заедно“, а другият - „Ромски творец“, обясни в предаването "Графити по въздуха" Димитър Петров от Регионалната библиотека в Разград. Той е поет, белетрист и дългогодишен директор на училище.

Според него, местните хора са имали нужда да изразят своето вълнение и отношение към книгите.

По проекта са били закупени детски книжки. „Започнахме заедно да ги четем, като им задавахме задачи за вкъщи, да научат стихотворения или текстове, които следващия път да ни прочетат“, допълни Димитър Петров.

Така малките читатели получавали книжки, с които започнали да си правят собствена мини библиотека. „Като преди това се научавахме как трябва да се отнасят към книгите, как да ги пазят, как да ги подреждат.“

В клуб „Ромски творец“ трима вече завършили образованието си младежи се включили като доброволци, за да помагат. Така попаднали и на петдесетгодишен местен жител, който им донесъл тетрадка с написани от него стихове. „Много интересни стихове е написал, автентични. Аз съм взел тетрадката и, след като ги обработя и набера, ще потърсим спонсор, за да ги издадем“, отбеляза още Димитър Петров.

„Цялото село живна, включи се в тоя обществен форум, който направихме, чакаха ни с нетърпение всеки месец, радваха се, снимахме се с тях, направиха си карти за библиотеките в Исперих и Разград“, допълва картината Димитър Петров.

Резултатите: няколко деца, които не ходели на училище, се записали, а младежи от клуб „Ромски творец“ написали есета „Кой съм аз в обществото и как мога да го променя“. 

„Есетата бяха много стойностни и истински. В края на проекта издадохме една малка книжчица с най-интересните есета и малки, кратки стихчета на децата, които правеха опити за първи стъпки в писането. Бяха много щастливи. Прочетоха се във вестника, регионалния, видяха се на снимки, бяха много развълнувани цялото село.“

"Може би е оказал голям ефект този проект, макар и мъничък", надява се Димитър Петров.
  
Мобилната библиотека по думите му си има предистория. 
"С екип от библиотеката посещаваме пенсионерски клубове, читалища, детски градини, училища. Всеки месец посещаваме един път Дома за стари хора в Разград, Дома за хора с деменция, като подготвяме презентации, отбелязваме календарни празници, годишнини, бележити дати. Също така водим пишещи творци – поети, писатели и ги представяме.“
Още за дейността на съвременните будители слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30