Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Маргрете Вестагер: Лидерство на ЕНП в евроинституциите продължи дълго, оправдано е да се иска по-добро разделение на властите

Маргрете Вестагер - комисар по конкуренцията и кандидат от АЛДЕ за председател на Европейската комисия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В интервю за „Хоризонт“ кандидатката за председател на Европейската комисия от Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) Маргрете Вестагер каза, че коалицията на нейния Алианс с Европейската народна партия е нещо, което произтича от вота на избирателите. Вестагер се обяви и за по-справедливо разпределение на властите в институциите.

„Аз работя за разбиването на монополи. Правя най-вече това в продължение на 5 години и продължавам да го правя и сега“ - думи, които настоящият комисар по конкуренцията и кандидат от АЛДЕ за председател на Европейската комисия каза след обявения късно снощи вот и след отправените покани към всички проевропейски партии за коалиция и от страна на конкурента ѝ от Европейската народна партия Манфред Вебер, и на Партията на социалистите Франс Тимерманс.

Кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова разговаря с Маргрете Вестагер.

- В крайна сметка ще се коалирате ли с Европейската народна партия?

- Европейците поискаха промяна. Те промениха участието си - за мен първата и най-страхотна новина тази вечер е, че гласувалите са над 50 на сто, а това само по себе си е промяна. Факт е, че Европейската народна партия (ЕНП) и Партията на европейските социалисти (ПЕС) нямат мнозинство и този факт сам по себе си е призив за промяна. Затова е повече от очевидно, че трябва да започва с разширеното си семейство - сега имаме 108 места в Европейския парламент, Зелените също увеличават преднината си, има положителни резултати за социалистите в някои страни. За мен това е повече от достатъчна база за начало.

- Към вашата коалиция ще прибавите ли и бъдещите депутати от партията на френския президент Еманюел Макрон, които засега се отчитат в графата „други“?

- Както видяхме тази вечер, ние говорим за разширено семейство, в това число и с „Република, напред“. Нещата в парламента непрекъснато се променят и ние трябва да се придържаме към това и да работим на тази основа.

- Както сама казахте, разбивате монополи в продължение на 5 години. А какви точно монополи ще разбивате в следващия парламент?

- От доста време имаше коалиция на мнозинството между Европейската народна партия и Партията на европейските социалисти. Също така имаше лидерство на ЕНП в европейските институции много, много дълго време. И е напълно оправдано да се иска по-добро разделение на властите - и за позициите в парламента, и в Комисията.

- Ще се опитате ли да помирите различията между Източна и Западна Европа, които по някои въпроси са доста осезаеми…

- Това очевидно е начална точка. Различията между хората са реални различия. И ние трябва да открием как да се справим с това и да сме сигурни, че всеки чувства отношение към него като член на нашия съюз.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38