Тази вечер в Столичната библиотека ще бъде представена новата книга на алпиниста Атанас Скатов “Лхотце и Еверест на един дъх". Това е неговата пета книга.
На 15 май Атанас Скатов изкачи връх Канчендзьонга, който е трети по височина на планетата. Канчендзьонга за непалци и индийци е свещен връх, обясни алпинистът в предаването "Хоризонт до обед".
"Петте съкровища на великия сняг се превежда. Масивът е пет върха, като четири от тях са на височина над 8 хиляди метра, само единият връх е малко под 8 хиляди метра."
"Действително се оказа трудна експедиция. Понеже е много отдалечен върхът, много време се върви до базов лагер. Тръгва се от 1000 метра надморска височина, а базовият лагер е на 5 хиляди и 500 метра. 10 дена се върви само до базов лагер", разказа Атанас Скатов.
За мен беше важно да се боря до край, подчерта той, като допълни, че неговата мисия винаги го мотивира най-силно.
"Аз съм публикувал вече едно-две видеа от върха, както и снимки. Невероятен късмет. В момента, в който се качваме, почти с изгрева на слънцето, има видимост във всички посоки, няма нито едно облаче и невероятна видимост."
Според Скатов е проблем това, че много неподготвени хора атакуват върховете.
Снощи стана ясно, че Скатов е обявен за “Зелена личност на 2019”, след като спечели в надпреварата с другите номинирани. Награда е предназначена за хора, които са допринесли за популяризирането и налагането на зелената идея в обществото.
"Преди 8 години реших да премина само на растителна диета, защото по този начин най-малко се замърсява околната среда. Мен този въпрос ме вълнува изключително силно и все още това е най-важното нещо за мен - да запазим природата на нашата планета", отбеляза алпинистът.
"Почти всички големи планини, планински вериги в света, обиколих седемте континента, но като нашите планини толкова красиви действително няма", сподели той.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..