Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проекти целят повишаване на енергийната ни ефективност

Жечо Станков: България е една от най-енергоемките държави в ЕС

Жечо Станков
Снимка: БГНЕС

България е една от най-енергоемките държави в Европейския съюз, имаме много работа в тази посока. Това заяви пред БНР заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.

Парите по програмата „Възобновяема енергия, енергийна ефективност и енергийна сигурност“ са почти два и половина пъти повече от предишния програмен период, подчерта той в предаването „Хоризонт до обед“ и обясни:

„Най-голям ресурс е заделен именно за подобряване на енергийната ефективност в сградите. В енергетиката винаги сме се опитвали да бъдем иновативни и градивни. Средствата, които ще бъдат изразходвани, ще бъдат насочени не към сгради от клас C и просто да се сменя дограмата и да се прави изолация, а искаме сгради клас А – най-високото ниво на енергийна ефективност, плюс сгради, които да бъдат близо до нулевото потребление или да произвеждат сами своята енергия, т.нар. „умни сгради“. Средствата ще бъдат насочени изцяло и само към сгради, които са обществено достъпни – сгради на общини, областни управи, болници, детски градини, старчески домове, публични сгради. Максималната стойност, която ще отпускаме като безвъзмездна финансова подкрепа към общините да достига 1,2 млн. евро, а минималната стойност ще бъде 200 хил. евро. В зависимост от това каква визия има Общината, ще имат възможност да кандидатстват както за изграждане на изцяло нови сгради, така и да бъдат рехабилитирани съществуващи сгради, които да достигнат клас А“.

Станков подчерта, че санирането на сградите продължава.

Проектите за геотермална енергия също са насочени към публичните сгради, каза зам.-министърът. По думите му, има предвидени около 5 млн. лева, които ще бъдат насочени към бизнеса – за възобновяема и геотермална енергия.

Жечо Станков обяви също, че по програмата за енергийна ефективност, насочена към гражданите за ускорена газификация, се дават до 1200 евро. Той призова хората да се обърнат към газовите компании за кандидатстване. 

В Бургас ще се проведе конференция „Почти нулево енергийни сгради“. Драгомир Цанев от Центъра за енергийна ефективност, който е един от организаторите на конференцията, посочи пред БНР:

„От началото на тази година вече всички нови публични сгради трябва да постигат стандарт „почти нулево енергийна сграда“. Задължени са по условията на директивата за енергийните характеристики на сградите, а и по нашето законодателство. … Само дефиниция и дори наличието на сериозни финансови стимули няма да решат проблема, няма да помогнат за това хората, които строят и ползват сградите, да разберат какви са ползите. Знанието какво да очакваме от тези сгради е това, което ще стимулира пазара и всички заинтересовани страни да работят заедно за постигането на наистина качествени сгради“.

Инж. Румен Христов е построил първата такава сграда - почти нулево енергийна. По думите му, по отношение на законодателството в България няма никакви ограничения и проблеми в тази насока.

„Цената на инвестицията във фотоволтаични панели драстично падна, когато паднаха антидъмпинговите мита на ЕС спрямо китайските производители – това беше септември 2018 г. Есента имаше едно осъзнаване на бранша. В момента всичко е във възход. В момента има повече работа, отколкото квалифицирани кадри, за да се промени бързо картината и да догоним Гърция например. Смятам, че до 1-2 години ще я догоним“. 

Интервютата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20