Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отвориха кораба "Rainbow Warrior" на "Грийнпийс" за посетители във Варна

Малките стъпки с грижа за климата са въпрос на личен избор, смятат еколозите

Корабът "Rainbow Warrior" на "Грийнпийс" във Варна
Снимка: moreto.net
Днес ветроходът "Rainbow Warrior" на "Грийнпийс" е отворен за посетители във Варна от 13 до 19 часа. Емблематичният ветроход на световната организация акостира преди дни в морската ни столица в навечерието на Световния ден на околната среда 5 юни. 
"Емблематичен е, защото това е един от трите кораба на "Грийнпийс" заедно с "Есперанса" и "Актив сънрайс". Корабите са едно от най-емблематичните неща на организацията въобще. Той е участвал в много кампании", разказа пред "Хоризонт" Десислава Микова, координатор на кампанията "Климат и енергия" в "Грийнпийс".

Този път престоят на кораба на пристанището във Варна няма изследователска цел. 

"Предишния път, когато "Rainbow Warrior" беше в България през 2017 година (тогава като част от кампанията "Свободни от пластмаса"), на борда се качиха учени от Българската академия на науките и проведоха едно изследване за замърсяването с микропластмаса в нашата акватория. Резултатите от това изследване бяха доста притеснителни. Този път целта на кампанията е да обясним повече и да достигне до повече хора посланието колко е спешно да действаме, за да се справим с климатичната криза. Вероятно най-голямото предизвикателство пред човечеството в момента и вероятно един от основните проблеми, с които трябва да се справя нашето поколение", коментира Десислава Микова.

На борда на кораба, на хеликоптерната площадка е проведена дискусия за бъдещето на енергийната система. 

"Важно е да имаме предвид, че електричеството, което използваме, може да идва от чисти източници, а не както сега в голяма степен от замърсяващи горива. Можем да имаме предвид това, че трябва да пестим енергията много повече. Със сигурност можем да направим малки стъпки, които са въпрос на личен избор", смята Микова. 

"Например да се движим повече с обществен транспорт, защото транспортът също  е един от източниците на вредни емисии. Можем да се опитаме да пътуваме повече с влак и по-малко със самолет. Това е вероятно труден избор, но ако човек постави собствените си избори в малко по-далечна перспектива,  колкото повече хора направят някакъв такъв малък жест, малък на общия фон избор, толкова повече ще можем да повлияем в положителна посока. Докладът на ООН, който излезе през есента, предупреди: имаме едва 12 години да овладеем климатичната криза така, че затоплянето да не надвиши 1,5 градуса. Така, че планетата все още да остане обитаема. В противен случай има прогнози за доста сериозни последствия за нас." 

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03