Лихвите ще се запазят ниски за неопределено дълго време, прогнозира подуправителят на БНБ Калин Христов. В рамките на форум, посветен на банковия бизнес, Христов направи цялостен анализ на икономическото състояние на еврозоната и на България.
В икономиките на страните от еврозоната и на България има дълбоки структурни проблеми, например, застаряващото население и все по-малкото работна ръка, заяви Христов. У нас:
„У нас работната сила се свива с 90 000 всяка година. При квалификационната структура също има проблем“.
И като добавим емиграцията състоянието на пазара на труда става изключителен проблем, от което следва още нещо - хората трябва да спестяват повече, за да си осигурят пари за старините, защото няма да има кой да пълни пенсионната и здравната система след време, с достатъчно средства. Или казано по друг начин, спестяванията в банките растат, реформи липсват, а лихвите са ниски. Тогава изкушението да се отпускат кредити става все по-голямо, с което и рискът за последващото им необслужване, категоричен е Христов:
„Ниските лихвени проценти, реални, за дълго време размиват – по отношение на оценка на кредитния риск, какво е устойчиво и какво не. При близки до нулата лихви всичко е устойчиво“.
При първа и емоционална оценка, но реално не. Освен това ниската производителност на труда и растеж на икономиката, генериран основно от потребление, не дават устойчив модел.
И още нещо важно, в което Калин Христов е категоричен:
„Ако някой смята, че с парична политика може да реши такива неща, много бърка“.
С което обръщаме поглед към политиката на Европейската централна банка, която освен поддържането на много ниски лихви, стимулира икономиката чрез изкупуване на дългови книжа и чрез евтини заеми за банките. Това са инструменти, които ще поддържат сегашното ниво, но няма да решат проблемите, категоричен е Христов.
Особено когато няма никаква политическа воля за структурни промени в държави като Италия и Франция, например. И все пак България се е запътила към еврозоната, макар и още дори да не сме във валутния механизъм, който я предхожда, а и икономиката ни да не е толкова развита, което има и своите положителни страни, според председателя на Асоциацията на търговските банки Петър Андронов:
„Структурните дисбаланси на Европа и на еврозоната имат и някакви възможности за нас като страна. Намираме се в специален момент, в който е факт, че нашите заплати не са конвергирали с тези в еврозоната. /…/ Много от големите западни инфраструктури, корпорации, банките, други пазарни участници, са изправени пред дилеми как да продължат напред, ясно е, че лихвите няма да са решение“.
А по-скоро окрупняването на бизнеса и въвеждането на новите технологии. Държавите обаче не са корпорации, затова - топката е в полето на онези, които могат да проведат структурните реформи, категорични са банкерите.
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Йордания е готова да помогне за възстановяването на Сирия, заяви йорданският министър на външните работи Айман ас Сафади след среща в Дамаск с новия сирийски лидер Ахмед ал Шараа. Йорданският министър, чиято страна граничи със Сирия, се договори още с Шараа за сътрудничество в борбата срещу наркотрафика и контрабандата на оръжия. Това е..
Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че правителството му не може да внесе за обсъждане в парламента удължителен закон за тазгодишният бюджет и критикува депутатите за бездействието им по темата. След настояването от страна на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев кабинетът Главчев спешно да внесе за обсъждане..
България трябва да е по-амбициозна като държава и да не чака на подаяние. Мисля си, че финансовият министър предложи този бюджет, за да предизвика хаос и истерия сред политиците, за да ги предизвика да направят правителство. Това коментира в интервю пред БНР икономическият експерт Никола Янков. Главчев: Ако депутатите не отхвърлят..
Участък от автомагистрала "Струма" при село Усойка е подкопан от водите на река Джерман. В участъка има съборени стълбове от оградата на магистралата, каза областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. Проблемът е от месеци и се търси финансиране за възстановяване на оградата, което ще стане догодина, отбеляза областният..
Русия определи продажбата на природен газ за европейски страни като "сложна", тъй като споразумението за транзит на синьото гориво през Украйна изтича в края на годината. Това стана ясно след разговор между руския президент Владимир Путин и премиера на Словакия Роберт Фицо. Украйна е заявявала, че няма да поднови петгодишния договор за..
Очаква ни интересен 5-годишен политически период, прогнозира пиар експертът Диана Дамянов в интервю пред БНР. В предаването "12+4" тя коментира политическа ситуация в България през отиващата си година. "В историята като в бутилката с вода няма празни пространства, н о историческите процеси са по-бавни. Сега чувстваме безизходица..
Атина оценява необходимостта от повече финансиране към страните с външни европейски граници, заяви премиерът Кириакос Мицотакис пред гръцките медии. Продължава бежанският натиск към гръцките острови в Егейско море. Засилване охраната на външните европейски граници е в основата на стратегията за ограничаване на нелегалната миграция, заяви пред..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
"Когато Русе беше Русчук" е темата на календара, който вече пет години издават ентусиастите от сдружение "Русчук". На 12 страници са отпечатани пощенски..