Социалната мрежа Volontime организира конкурс за ученици от 8-и до 12-и клас за литературна творба. Миналата година темата на конкурса беше "Добрите дела са около нас", тази година е "Забравените личности". Всички текстове, снимки или видеоматериал трябва да се изпратят на buditel@volontime.com до 20 октомври.
"Решихме по повод това, че всъщност разхождайки се със семейството виждаме много често табели тук живя еди коя си личност и се чудехме дали няма да е добре да обърнем внимание върху личностите, които не са така известни и така постоянно споменавани както да кажем националните герои, но които са допринесли с добавена стойност за обществото, за нашето развитие. И така всъщност се роди идеята за тази тема на тазгодишния конкурс "Забравените личности", разказа Габриела Пресолска, председател на социалната мрежа Volontime.
"Може да се вдъхновят децата от уроците по история примерно за някоя личност, която не са могли толкова задълбочено да разгледат в училище. И сега като отидат при бабите, при дядовците, може те да им разкажат нещо и да задълбочат повече по темата като напишат съответно литературна творба".
"След първото си откритие е важно човек наистина да намери достоверни източници, на които да стъпи и да подкрепи с факти това дело, което е направило личността. Да опише в не повече от две страници нормален шрифт, също така да намери място, където е живяла или творила личността и да заснеме поне две снимки да направи на реалното място, където е била личността, за която говори. Може да направи и видеоматериал, ако реши, че това е по-лесният за него вариант, но разбира се със снимки или с видеоматериал не спира това да се напише литературната творба. Задължително тя трябва да присъства, за да може да разберем точно в задълбочен план какво точно е направила личността", допълни Габриела Пресолска.
Социалната мрежа Volontime развива доброволчески клуб в Пловдив, където деца, които искат, могат да организират кампании за този град.
Повече можете да чуете в звуковия файлВ ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
Държавният глава коментира всички тези теми след конституционната клетва на трима нови магистрати, които влизат в обновения Конституционен съд,..
Ще подкрепим всяка инициатива за цялостно или частично касиране на изборите. Това заяви пред БНР Севим Али, депутат от АПС, член на Националното..