Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бари Сана Ому: Ако агенцията не е обективна, не ѝ вярват

Бари Сана Ому, главен директор на Агенцията за новини и печат на Кот д’Ивоар
Снимка: Славена Илиева

На Шестия Световен Конгрес на информационните агенции в България 200 делегати от цял свят имаха шанса да обсъдят „Бъдещето на новините“ и се оказа добра сцена за обмяна на идеи и опит. Колегите успяха да сравнят на какво ниво е журналистиката в различните точки на света, какви са предизвикателствата, справянето с фалшивите новини, както и много други теми, важни за журналистите.

Но какво се случва в Африка, на какво ниво са медиите там в сравнение с българските и  какво ще си отнесе като опит от България Бари Сана Ому (Barry Sana Oumou), главен директор на Агенцията за новини и печат на Кот д’Ивоар (AIP)? С нея разговаря Славена Илиева.

„На първо място идеята за повишаване на доходите. Какво да направим, за да имаме повече пари в агенцията. Запознах се с друг опит, който показва как агенциите увеличават доходите си. Но също така осъзнах, че трябва и помощ от държавата, която да подкрепя агенцията; а тя да търси нови партньори и продукти“.

- Каква е положението на агенциите сега в Африка?

- Специално нашата агенция е държавна.  80% от средствата са държавни . А за останалите 20% трябва да търсим финансиране. Такава е структурата ни. Разполагаме със 125 представители.

- Какво може Африка да даде на европейската журналистика?

- Ние сме учили в едни и същи школи, разликата се състои в чувствителността; възприемането на събитията е различно в Африка, и в Европа. Ние отдаваме много по-голямо значение на чувствата в сравнение с вас. Ние подхождаме по сантиментално към събитията.

- Какво е Вашето мнение  за обективността в журналистиката?

- Една агенция по печата трябва да е точна и обективна. Ако агенцията не е обективна, не ѝ вярват. Ако една агенция не е достоверна, тя губи клиентите си. Така се създават фалшиви новини.

- Добре, но как да се справяме с фалшивите новини?

- Когато хората в Кот д’Ивоар получат информация от социалните мрежи, те я проверяват при нас - същото ли е казала агенцията като социалните мрежи! Така хората започват да разбират, че трябва да се внимава с фалшивите новини. Нашата роля е ролята на печата, така че в наш интерес е да останем обективни.

- С какво да запомним Кот д’Ивоар?

- Това е страна в Западна Африка, много хубава страна, с прекрасни плажове и симпатичен народ.

- Да ни кажете малко повече за журналистиката в Кот д’Ивоар и какво е вашето послание за слушателите в България?

- Ние сме професионалисти, както казах, завършили сме най-добрите школи, професионалисти сме. За първи път съм в България и много ми хареса, хората са мили, природата и климатът, приличат на Африка през лятото. Трябва много да се работи, да се усъвършенстваме, за да можем да ръководим структурите ни. Труд, много труд и обективност в работата.

Целия разговор може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40