На Шестия Световен Конгрес на информационните агенции в България 200 делегати от цял свят имаха шанса да обсъдят „Бъдещето на новините“ и се оказа добра сцена за обмяна на идеи и опит. Колегите успяха да сравнят на какво ниво е журналистиката в различните точки на света, какви са предизвикателствата, справянето с фалшивите новини, както и много други теми, важни за журналистите.
Но какво се случва в Африка, на какво ниво са медиите там в сравнение с българските и какво ще си отнесе като опит от България Бари Сана Ому (Barry Sana Oumou), главен директор на Агенцията за новини и печат на Кот д’Ивоар (AIP)? С нея разговаря Славена Илиева.
„На първо място идеята за повишаване на доходите. Какво да направим, за да имаме повече пари в агенцията. Запознах се с друг опит, който показва как агенциите увеличават доходите си. Но също така осъзнах, че трябва и помощ от държавата, която да подкрепя агенцията; а тя да търси нови партньори и продукти“.
- Каква е положението на агенциите сега в Африка?
- Специално нашата агенция е държавна. 80% от средствата са държавни . А за останалите 20% трябва да търсим финансиране. Такава е структурата ни. Разполагаме със 125 представители.
- Какво може Африка да даде на европейската журналистика?
- Ние сме учили в едни и същи школи, разликата се състои в чувствителността; възприемането на събитията е различно в Африка, и в Европа. Ние отдаваме много по-голямо значение на чувствата в сравнение с вас. Ние подхождаме по сантиментално към събитията.
- Какво е Вашето мнение за обективността в журналистиката?
- Една агенция по печата трябва да е точна и обективна. Ако агенцията не е обективна, не ѝ вярват. Ако една агенция не е достоверна, тя губи клиентите си. Така се създават фалшиви новини.
- Добре, но как да се справяме с фалшивите новини?
- Когато хората в Кот д’Ивоар получат информация от социалните мрежи, те я проверяват при нас - същото ли е казала агенцията като социалните мрежи! Така хората започват да разбират, че трябва да се внимава с фалшивите новини. Нашата роля е ролята на печата, така че в наш интерес е да останем обективни.
- С какво да запомним Кот д’Ивоар?
- Това е страна в Западна Африка, много хубава страна, с прекрасни плажове и симпатичен народ.
- Да ни кажете малко повече за журналистиката в Кот д’Ивоар и какво е вашето послание за слушателите в България?
- Ние сме професионалисти, както казах, завършили сме най-добрите школи, професионалисти сме. За първи път съм в България и много ми хареса, хората са мили, природата и климатът, приличат на Африка през лятото. Трябва много да се работи, да се усъвършенстваме, за да можем да ръководим структурите ни. Труд, много труд и обективност в работата.
Целия разговор може да чуете в звуковия файл.
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..