Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто


Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов" (1984), "Н. П. Игнатиев - графът на българите", "Рьцарь Балкан. Граф Н. П. Игнатьев" и други. В края на 2024 година Калина Канева беше наградена от Министерството на културата във връзка с деня на народните будители.

На въпроса какво е чувството да бъдеш будител?

"Какво е чувството ли? Аз не мога да се почувствам като будител, макар че всичко, което съм правила, съм го правила с цел да допринеса за тези личности, които са се появили пред моя поглед или в моето съзнание, четейки , научавайки по най-различни пътища за тях.  И колкото  повече съм се задълбочавала, толкова повече съм откривала какви сме длъжници на миналото, на хората от миналото. И това някак си в мен изработи някакво като кредо в моя живот. Кредо, което гласи следното: от миналите поколения имат право на живот и ние сме тези, които трябва да им го дадем. Да не останат забравени, защото те в своя живот са направили нещо много съществено, за да я има нашата страна, нашата култура, нашия народ." И бих казала, че те са истинските будители и на тях дължим много."

Кои са най-ценните акценти, които преоткрихте във вашите изследвания?

Основният акцент на моя път журналистически, а  преди това и учителски е бил българолюбието. Аз винаги все съм търсила българолюбци и тяхната дейност именно в тази посока, а именно българолюбието. Ако нещо съм постигнала именно, че съм върнала в нашето битие най-големите българолюбци. 

Иван Вазов е определил за най-големия българолюбец на 19-ти век Граф Н. П. Игнатьев.А пък  на този жесток и размирен 20-ти век  не знам дали ще се случи друг по-голям българолюбец, познавач на българската култура, история от акад. Дмитрий Лихачов."

За "Н. П. Игнатиев - графът на българите", книга която отразява 40-годишното и изследване.

"На стената висеше едно портретче, снимка в рамчица на жена, която ме прикова. Не знам с някаква магическа сила ме прикова този портрет и не можех да не попитам коя е тази жена. И той каза : "Това е майка ми. Тя е направила  за освобождението на България не по-малко от баща ми."... И попаднах на документи свързани с освобождението на България и там имаше няколко писма на Игнатиев до съпругата му,  в които той и описва събитията, които са се разигравали пред погледа му на Шипка. И аз бях изумена как един генерал, посланик на Русия в Ориента може на жена си с такива подробности, даже как оръдията са се представяли на връх Шипка и т.н. Каква е била тази жена, с която той да споделя такива неща?! Това много ме впечатли. Започнах да търся, да ровя, да разбера, че тя в края на краищата е една изключителна жена."

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10