Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лидерите на ЕС обсъждат отново на 30 юни номинациите за висшите постове в Общността

| обновено на 21.06.19 в 18:28
Срещана на европейските лидери в Брюксел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

С остри предупреждения към Турция заради сондажите за природен газ в кипърски води и към Русия заради намесата на нейни граждани в свалянето на малайзийския самолет над Източна Украйна приключи съветът на европейските лидери.

Натискът на Германия и още няколко държави за още по-решителни колективни мерки срещу климатичните промени остана без резултат.

Консенсус не бе постигнат и за следващите лидери на Европейската комисия, Европейския съвет и Европейската централна банка. Това решение бе отложено за 30 юни.

Новината съобщи късно снощи председателят на Европейския съвет Доналд Туск, след като, очаквано, не бе постигнат пробив за фигурите за ключови постове, включително и за председател на ЕК.

„Нямаше мнозинство за нито един от кандидатите. Европейският съвет се съгласи, че трябва да има пакет, който да отразява разнообразието в ЕС. Междувременно, аз ще продължа консултациите си, в т.ч. и с Европейския парламент“, каза той.

По-късно думите му потвърди и премиерът Бойко Борисов.

И още решения от заседанието - европейските лидери категорично осъдиха сондажите на Турция в изключителната икономическа зона на Кипър  и подчертаха, че те могат да окажат сериозно негативно влияние върху отношенията ЕС-Турция.

Държавните и правителствени ръководители подкрепиха инициативата на Еврокомисията и Службата за външна дейност да бъдат обсъдени ответни мерки срещу Турция, в т.ч. и целенасочени.

Европейският съвет удължи санкциите срещу Русия с още половин година. Като причина за решението бе посочено неспазване на Минските споразумения от страна на Москва.

Също така лидерите подкрепиха заключенията на Съвета от 18 юни - най-късно до октомври отново да бъде разискван въпросът за определяне на дата за преговори за присъединяване на Северна Македония и Албания към Евросъюза.

Не се стигна до консенсус по една от главните цели - Съюзът да постигне „въглероден неутралитет“ до 2050 г. На този график се противопоставиха Полша, Унгария и Чехия и в по-малка степен Естония.

Лидерите разискваха и въпроса за Брекзит в края на срещата, като отново подчертаха, че споразумението с Обединеното кралство не подлежи на предоговаряне.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза, че „очакваме с нетърпение да започнем работа със следващия британски премиер“.

„Искаме да избегнем хаотичен Брекзит и да установим възможно най-близки бъдещи отношения с Обединеното кралство. Открити сме за разговори в тази насока, ако позицията на Великобритания претърпи развитие. Но споразумението за оттегляне не подлежи на предоговаряне“, добави той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев

Радев: Очаквам дипломатическите усилия за мир в Украйна да се движат много по-интензивно

Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев  "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков

Песков: Не виждаме предпоставки за подновяване на диалога с Европа

С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Бившият посланик на България във Ватикана Богдан Паташев

Богдан Паташев: Кардинали и вярващи ще се молят заедно за папата на пл. "Св. Петър"

Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във Ватикана. В предаването "Нещо повече" той коментира съобщението в събота, че папата е в критично..

публикувано на 24.02.25 в 18:25
Президентът Румен Радев

Президентът призова партиите да пазят гражданския мир

Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..

публикувано на 24.02.25 в 18:18

Фон дер Лайен: Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година

Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия.  Европейските лидери обявиха нови пакети..

публикувано на 24.02.25 в 18:12

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" пред Президентството

"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации.  Исканията им са за справедлив мир. Пред сградата има голямо множество хора, които носят знамена, плакати с текст "Слава на Украйна" и "Не на войната". Има и две дълги знамена на..

публикувано на 24.02.25 в 17:53
Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Договор за мир в Украйна до края на годината няма да има

Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира  проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..

публикувано на 24.02.25 в 17:36