За всички, които с носталгия си спомнят за студентските бригади, когато цял месец беряхме домати из българските полета, имам една лоша новина. В Израел вече е създаден робот, който не просто бере домати, а може да „види“ дали са узрели или развалени, да отдели изгнилите, да набере само червените. Това бе една от иновациите представена на най-голямото израелско селскостопанско изложение „АгриИзраел“ 4.0.
Недостиг на обработваема земя, липса на работна ръка, увеличение на населението на Земята, липса на питейна вода, устойчивост на болестите и вредителите на химическите препарати, с които ги третират, както и високите изисквания на потребителите за екологични и качествени храни. Всичко това поставя достиженията на науката в полза на селското стопанство. Не става въпрос за селскостопанската наука, която и така е водеща в Израел, а за високите компютърни технологии, изкуствения интелект, космическите технологии, защото и сателитите имат за задача да следят за реколтата.
Затова интересът към иновационните технологии и тази година бе голям, обясни д-р Михал Леви, завеждаща отдел иновации в министерството на земеделието на Израел.
„Израелските иновации могат да помогнат на много места по земята. Те помагат за богати реколти с малки капиталовложения: по-малко вода, по-малко торове, по-малко работни заплати. За това тази година пристигнаха 300 селскостопански специалисти от 40 държави на нашето изложение. За първи път не го правим в зала за изложения, а водим гостите направо във фермите, в полетата и лозята, а също във винзаводите. Считаме, че срещите лице в лице не само между специалисти, а с работниците е по-важна. Всички изобретения могат да се видят, да се види как работят на полето или във фермите. Позволяваме на гостите ни да подкарат новите машини и съоръжения, да поработят с тях. Дадохме да задействат дори дроновете и роботите, които се грижат за селското стопанство. Изглежда сложно, а е лесно за ползване“, каза д-р Михал Леви.
Механична ръка, монтирана на тясна кола, която се управлява дистанционно , представлява робота за бране на домати. Сензор сканира всяко растение. Машината се използва не само в последната фаза - събирането на реколтата. Тя минава за пръв път, когато трябва да се провери дали пчелите са опрашили добре растенията. Ако е необходимо роботът доопрашва. След това машината се използва когато трябва да се оформят редовете растения.
В началото фотографиите са се предавали в център, където работниците са преценявали как точно да се действа. Вече е включен изкуствен интелект. Той взима решенията. В зависимост от наличието на вредители или липсата им, той решава дали и колко да се пръска.
И накрая при узряването на реколтата машината определя кои домати са за кошчето и кои са узрели, за да бъдат откъснати и подредени в щайгите, които сама носи. За сега , такава машина е подходяща само за парници и само за домати. Работи се за доусъвършенстването ѝ за работа на открито.
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..