Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Племето денка в Южен Судан измерва богатството си с броя на кравите

Албена Джоунс, президент на Международния Женски клуб, и Славена Илиева (от ляво на дясно)

В Деня на Африка ежегодно се отбелязва основаването на Африканския съюз, създаден през 1963 година. Денят на Африка освен на континента се празнува и в много страни по света на 25 май. 

Тази година събитието у нас се отбелязва на 29 юни.

Албена Джоунс, президент на Международния Женски клуб и бизнес предприемач, припомни, че на 9 юли 2011 година е постигнато споразумение северната и южната част на Судан да се разделят. Албена Джоунс е родена в Южен Судан.

„Хората на Южен Судан наистина са уморени. Първо 22 години гражданска война на религиозна основа, след това 5 години гражданска война, която е на вътрешна основа. И хората наистина искат мир. Има 60 различни етнически групи в Южен Судан и впоследствие на всички тези конфликти имаме 50 хиляди убити. 4 милиона души остават без домове“.

„За съжаление, повечето хора живеят в мизерия, жените са много пренебрегнати, образованието е голям проблем. Има социално разслоение и разделение. Южен Судан е много красива страна с изключително богата флора и фауна. В Севера имаме пустинята Сахара, пясък, прах. Тук имаме една зеленина, един пълен контраст, плодородна, черноземна почва. Каквото посадиш, всичко пораства. Южно суданците се занимават много с добитък, особено племето денка, това е техният главен отрасъл. Всички имат крави, огромни стада крави. Колкото повече крави имаш, толкова си по-богат“.

В големия град животът е по-познат на нас, но в отдалечените точки в по-малките села все още живеят в колиби, които са направени от кал и покривът е направен от слама, разказа още Албена Джоунс. 

„Децата за съжаление няма къде да учат. Те учат под сенките на дебели кедрови дървета и седят на земята. В столицата Джуба, естествено, има училища, университети, административни сгради, жилищни сгради, но по-голямата част от страната за съжаление е в този контраст“.

Повече чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13

Усмивката на д-р Галина Цветкова успокоява и вдъхва надежда

Д-р Галина Цветкова е известен лекар в Плевен. Нейната топла усмивка винаги успокоява и вдъхва надежда. Но освен медицината, д-р Цветкова е посветена и на едно национално значимо събитие - ежегодния поход „По стъпките на Апостола“ , чиито ръководител стана след основателя Васил Копчев. Самият той казва, че оставя делото в сигурни..

публикувано на 18.08.24 в 06:40