Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският бизнес все още чака сериозни китайски инвестиции у нас

Пленарните разговори в Пекин между българската делегация, водена от Румен Радев, и китайската с колегата му Си Цзинпин начело, при неотдавнашната визита на българския президент в Китай.
Снимка: БТА

Репортаж на Мира Стефанова за „Събота 150“ на програма „Хоризонт“

В годината, в която отбелязват 70 години от установяването на дипломатическите си връзки, България и Китай издигнаха отношенията си на ниво стратегическо партньорство. Как това ще се отрази на китайските инвестиции в България?

В светлината на забавящия се глобален икономически растеж, трябва да съживим духа на сътрудничеството, тъй като сме пътници в една лодка, казва китайският премиер Ли Къцян. Има ли обаче място за България в инвестиционната лодка на Китай? На този етап цифрите показват, че сме по-скоро зад борда. Защото за последните 10 години китайските инвестиции у нас са едва 105 милиона евро на фона на милиардите, вложени в проекти в държави от Югоизточна Европа, включително в съседни страни като Гърция и Сърбия.

Страната ни остава непозната територия върху инвестиционната карта на втората икономика в света, но се надява ситуацията да се промени. България разчита на геостратегическото си положение - на фона на стратегията на китайския президент Си Цзинпин за „Новия път на коприната“, който трябва да осигури бърз и евтин достъп на китайските стоки до пазарите на Запад срещу инвестиции в инфраструктурни проекти. Освен това, преди седмица България и Китай издигнаха отношенията си на ниво стратегическо партньорство, а китайският президент Си Цзинпин призова:

„Ние трябва да използваме тази голяма възможност в променящата се икономическа ситуация, да развиваме нашето партньорство и да дадем нов стимул за развитието на отношенията ни“.

Това минава през осъществяването на няколко проекта. Страната ни настоява за пряка въздушна линия София-Пекин. Ключ към стимулиране на финансовите потоци е китайска банка да открие офис в България. София иска у нас да бъде изграден и българо-китайски център за научни изследвания и иновации. 

Вярва ли бизнесът в политически призиви? Въпреки рекордния брой срещи последната година и близо 30 икономически форума само у нас, сериозни китайски инвестиции в България все още няма, признава председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов.

Макар и оптимист, че в момента най-голямата китайска банка, която е и трета в световен мащаб, проучва възможностите да открие офис у нас, той посочи: 

„Мисля, че стигна информацията за възможностите, които България предлага като място за инвестиции до най-важните институции в Китай, които вземат решенията, до най-големите фирми в държавния сектор, които са започнали доста плахо да разглеждат България като място за търговия и инвестиции. Интерес има, те разглеждат и въпроса за чисто китайска индустриална зона“

„Биоземеделие, култура, туризъм и съответно – вината“ - това са областите, в които Ли Я Джюн, вижда възможности за общи българо-китайски проекти. Свързан е със страната ни повече от 30 години. Завършил е българска филология в Софийския университет „Свети Климент Орхидски“. От осем години има бизнес с България. В момента е търговски представител на източната китайска провинция Хъбей, с население 75 милиона души и брутен вътрешен продукт от 500 млрд. долара за миналата година. Компанията на Ли Я Джюн търгува с България, откъдето внася стоки за над един милион долара годишно. През 2011 година започнал с внос на българско вино. Постепенно фирмата му разширила гамата от продукти: 

„При вас е хубаво и евтино, а в Китай не става така хубаво и евтино“.

Ли смята, че условията за бизнес с България са добри. В Китай страната ни е позната с постиженията си във футбола и художествената гимнастика. Известна е с киселото мляко, розовото масло и с козметичните си продукти, но за милиардния китайски пазар - България има нужда от повече реклама: 

„Повече информация за вас, тук хората не ви знаем много“

Добрите контакти са едно от условията, за да има китайски инвестиции в България, смята Тиан Шиуонг, която работи в Пекин в Министерството на търговията:

„Първо, ние нямаме директен полет (между двете страни). И после – трябва да има по-хубави проекти. Сега много хора проучват българския пазар и чакат по-добри проекти

Китайски компании искат да инвестират в строителството, в търговски центрове и в производство на текстил, обяснява Ли“

„Има интерес към България, защото е евтино“

Въпреки, че китайският бизнес иска да вложи парите си, България остава далеч от положителния резултат. Според Ли Я Джюн една от причините за това е страхът на китайския бизнес от промяна в държавната политика у нас.

На противоположно мнение е Тиан Шиуонг. Липсата на китайски инвестиции в България няма нищо общо със страха на държавните компании, че нямат гаранции за вложенията си у нас. 

Причината да няма големи китайски инвестиции у нас, според Цветан Симеонов:

„Липсата на добра администрация, електронно правителство, разбира се. И другата – дефектите в правосъдната система“

Има ли място за България в лодката на китайските инвеститори, питам търговския представител на провинция Хъбей и представителката на Министерството на търговията в Пекин: 

„Не може да няма, зависи от държавната политика“, каза Ли.

„Мисля, че има, ние сме партньори, винаги сме добри и близки приятели и винаги сме заедно“, посочи Тиан Шиуонг

Въпреки че както гласи една китайска мъдрост, „Когато пресичаш реката, трябва да опипваш със стъпала камъните по дъното“. А тази мъдрост важи и за влагането на китайски пари при добри приятели.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38