Хореографката Мила Искренова търси не само естетическия израз на танца, но и въздействието му върху здравето. Тя е сред най-изявените български хореографи, работещи в сферата на съвременния танц. Автор е на книгите „Радостта на тялото“, „Вкусът на Твоето тяло“, „Анна и Алената глутница“ и на пиесата „Меломимик“.
"Наистина танцът се използва за терапия и то отдавна", обясни Мила Искренова в предаването "Закуска на тревата".
"Има техники, танцови, които се намират на ръба на терапията - Feldenkrais например. Това е една техника, която много добре владее Възкресия Вихърова. Тя я специализира. Аз съм била на нейния курс по Feldenkrais. Нещата са изключително статични и леки и се заключават в едно продължително лежане на пода, но то изисква осъзнаване на абсолютно всяка част от тялото и много деликатно раздвижване, което обаче след това прогресира и дава много добри резултати, включително при хора с различни заболявания, физически."
Всякакъв вид изкуство развива въображението, вярва Мила Искренова.
"Доказано е, че възрастни хора, които започват да се занимават с рисуване например, забавят процесите на деменция в мозъка. И то е много просто за обяснение, защото се активират определени центрове на мозъка, които иначе не работят толкова активно и това довежда до едно общо подобряване на мозъчната дейност. Същото важи за практикуването на някакъв вид инструмент, или пеене, или танцуване."
Изкуството ни прави здрави, категорична е хореографката.
"Ние сме, така или иначе, едни силно потиснати, резигнирани същества по ред причини, цивилизационни, и това, което ние не можем да изразим спонтанно, остава скрито в нашето подсъзнание. А, както е известно, болестите се предизвикват точно от подсъзнанието. То е това, което дреме като някаква бомба вътре в нас и под някаква форма в даден момент, когато е по-слаба имунната система, експлодира. Така че, колкото повече подсъзнанието ни е освободено, изчистено и спокойно, а това става чрез някакъв вид изкуство най-вече, толкова по-добре."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..