Хореографката Мила Искренова търси не само естетическия израз на танца, но и въздействието му върху здравето. Тя е сред най-изявените български хореографи, работещи в сферата на съвременния танц. Автор е на книгите „Радостта на тялото“, „Вкусът на Твоето тяло“, „Анна и Алената глутница“ и на пиесата „Меломимик“.
"Наистина танцът се използва за терапия и то отдавна", обясни Мила Искренова в предаването "Закуска на тревата".
"Има техники, танцови, които се намират на ръба на терапията - Feldenkrais например. Това е една техника, която много добре владее Възкресия Вихърова. Тя я специализира. Аз съм била на нейния курс по Feldenkrais. Нещата са изключително статични и леки и се заключават в едно продължително лежане на пода, но то изисква осъзнаване на абсолютно всяка част от тялото и много деликатно раздвижване, което обаче след това прогресира и дава много добри резултати, включително при хора с различни заболявания, физически."
Всякакъв вид изкуство развива въображението, вярва Мила Искренова.
"Доказано е, че възрастни хора, които започват да се занимават с рисуване например, забавят процесите на деменция в мозъка. И то е много просто за обяснение, защото се активират определени центрове на мозъка, които иначе не работят толкова активно и това довежда до едно общо подобряване на мозъчната дейност. Същото важи за практикуването на някакъв вид инструмент, или пеене, или танцуване."
Изкуството ни прави здрави, категорична е хореографката.
"Ние сме, така или иначе, едни силно потиснати, резигнирани същества по ред причини, цивилизационни, и това, което ние не можем да изразим спонтанно, остава скрито в нашето подсъзнание. А, както е известно, болестите се предизвикват точно от подсъзнанието. То е това, което дреме като някаква бомба вътре в нас и под някаква форма в даден момент, когато е по-слаба имунната система, експлодира. Така че, колкото повече подсъзнанието ни е освободено, изчистено и спокойно, а това става чрез някакъв вид изкуство най-вече, толкова по-добре."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл."Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
"В момента трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..