Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ясен Гешев от Urban Creatures: В изкуството няма „най“

Ясен Гешев
Снимка: Ани Петрова

В изкуството няма „най“, смята Ясен Гешев от Urban Creatures, платформа за промяна на градската среда. Пример - галерията на открито, в която се превърна столичният квартал „Хаджи Димитър“. Сега там можете да видите артисти и туристи от Чили до Япония, казва Ясен, когото някои определят като Сивия кардинал на графитите. Още един пример - самолет на една от големите европейски авиокомпании, изрисуван като воин. В света има само няколко такива. А след последното издание на Urban Creatures това лято столичният център се гордее с още два забележителни графита - на аржентинския художник Франсиско Босолети - близо до НДК, както и на Божидар Симеонов - Бозко - до Софийската опера и балет. 

Но началото е опит за противопоставяне. 

„Свикнали сме всичко около нас да е абсолютно, всичко да е в конкурси, в състезания“, обяснява Ясен. Точно на това са противопоставят той и съмишлениците му, подразнени от събитие, на което организаторите опитали да направят от уличното изкуство миниолимпиада. „Все едно да състезаваш Караваджо с Микеланджело. Кой печели?“, пита риторично Ясен. Така Urban Creatures решават да върнат уличното изкуство в крайните квартали и панелните корита на реките, за да бъде отново в автентичната си среда. Без състезания. Като голяма част от стрийт артистите по света осъзнават пътя, по който са вървели през изминалите години: 

„Уличното изкуство еволюира и се превърна от писане на име и безумно желание егото да се развива в инструмент за програмиране на съзнание. Всъщност се върна там, където е било.“

Днес вместо да се тагват както през 60-те и 70-те години на миналия век, графити артистите рисуват по стени, високи до 100 метра. Някои - като ETAM CRU от Полша - си бъркат цветовете като старите майстори. „Urban art-ът се върна към реализма и класическото“, обяснява Ясен. Според него уличните художници отново рисуват на местата, където някога са правени стенописите, за да въздействат на хората. Движение във времето и пространството от пещерата до църквата, дори през комунизма, когато по стените се е рисувало с идеологическа цел. „Неслучайно във всички времена изкуството е било първото нещо, овладявано от нова политическа партия или система“, казва той. 

От самото начало в Urban Creatures има още едно силно противоборство - търсят се както автентичност и съдържание, така и практичност. Засега в този конфликт няма победител, той носи по-скоро резултати, защото групата привлича едни от най-добрите артисти от България и света.

А иначе Ясен се занимава със стратегически маркетинг консултации. Има фирма, в която се разработват проекти за цялостна градска трансформация. „По нов начин хората мислят за града, по нов начин изглежда средата, по нов начин се случва всичко“. И в България има градове, които биха се подложили на подобна мащабна промяна, убеден е Ясен.

Често осъществявайки проектите си, се сблъсква с нежеланието да признаеш успехите на другия. Не позволява на глупостта да се превърна в традиция. Казва, че в такива случаи слага бронята на арогантността и се изправя пред съпротивата. „Решението не е груба сила, а да съградиш модел, от който и двете страни печелят“. Според него българите сме загубили емпатията си и „трябва да докажем, че можем да бъдем общество, за да имаме по-добри времена“. 

Кой е Ясен Гешев с и без броня - чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53