„По-екстремните занимания стартираха с интереса ми към сноуборд. Оттам нататък един ден случайно попаднах на рафтинг, продължих с каяк, станах състезател, после съдия по рафтинг и до ден днешен продължавам да съдийствам“, разказа тя в новото предаване на „Хоризонт“ – „Изотопия“.
С мотора нещата също се получили случайно. „Имах желание да карам колело и покрай форумите стигнах до темата за кросови мотори, стана ми интересно, започнах да чета за ендуро, отидох на курс да проверя дали е за мен, защото ме беше страх много.“
Ендуро моторът е подходящ за офроуд мотор, който официално е одобрен и за употреба по пътищата. Това е и основната разлика с кросовия мотор, който няма фарове и мигачи и се кара изцяло в гора или на специална писта.
От страха до пътешествията с мотор през Европа
„Страшно много ме беше страх. Ужасявах се от това да изляза на улицата и да карам, тъй като кола не бях шофирала тогава, да кажем от десет години, съответно – никакви навици относно трафик и движение по пътищата. Потърсих помощ, защото ме беше страх да изляза с мотора буквално от паркинга, сама. Намерих непознат човек (вече сме приятели), който откликна на моята молба и съответно идваше на паркинга почти всяка вечер, за да излизаме заедно да караме из квартала, докато аз се успокоя и свикна.“
Следва по-смела стъпка: с мотора из Европа. „Започнах да обикалям от любопитство. Свикнах с мотора, отпуснах се, разбрах, че това наистина е голяма моя страст и любов, може би заниманието, което ме е правило най-щастлива към момента, в сравнение с всички останали занимания – екстремни или не.“
Днес признава, че страхът определено я стимулира и търси начини да се справи със страховете си.
Дани Богданова има художествено образование. Професионално обаче малко се е занимавала с рисуване, бижута, интериорен дизайн. „Обичам да оставам сама със сигурност и моторът също ми дава тази възможност – да оставам сама, когато имам нужда, да си прочистя мислите.“
Децата могат да научат всеки човек на ужасно много неща, едното от които е търпение, друго – любовта, с която правят всичко, вярва Дани Богданова. Тя мечтае да се занимава с деца и социални дейности, които включват основно изкуство и спорт. „Тоест, деца, които нямат достъп до странични занимания, извънкласни занимания. Бих желала един ден да мога да им го осигуря.“
Водните спортове като математика
Водните спортове като рафтинг и каякинга всъщност те научават да усещаш и овладяваш течението на реката, поясни още Дани Богданова. „Голяма част от каякинга е всъщност една математика. Гледаш реката и започваш да пресмяташ ако избереш този път какво ще се случи, къде ще отидеш и какво трябва да направиш, за да се измъкнеш. Ако избереш съседния маршрут през този камък, а не онзи… Изисква се изключително голяма концентрация. Не говорим за каяк в бързи води, не говорим по никакъв начин за физическа сила, колкото за мислене и пресмятане постоянно.“
Хартиената карта дава по-добро познание за пътя
Двете големи самостоятелни пътешествия на Дани Богданова с мотор са до Грузия и Португалия, където е изминала общо около 11 хиляди километра. Любопитно е, че предпочита хартиените карти пред gps–навигация. Споделя, че хартиените карти й дават по-добра информация за местата, през които минава, докато при навигацията просто следиш „една стрелкичка и един път“.
Накъде сочи компасът - Япония, Иран и… към Северозапада
Дани Богданова има слабост към един регион в България и смята, че всички ние трябва да правим „някакви стъпки, за да развиваме Северозапада, защото това не се случва от политическа гледна точка“.
Следващият й краткосрочен проект е Иран. В по-далечен план гледа към Япония, докъдето също иска да стигне с мотор.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..