„По-екстремните занимания стартираха с интереса ми към сноуборд. Оттам нататък един ден случайно попаднах на рафтинг, продължих с каяк, станах състезател, после съдия по рафтинг и до ден днешен продължавам да съдийствам“, разказа тя в новото предаване на „Хоризонт“ – „Изотопия“.
С мотора нещата също се получили случайно. „Имах желание да карам колело и покрай форумите стигнах до темата за кросови мотори, стана ми интересно, започнах да чета за ендуро, отидох на курс да проверя дали е за мен, защото ме беше страх много.“
Ендуро моторът е подходящ за офроуд мотор, който официално е одобрен и за употреба по пътищата. Това е и основната разлика с кросовия мотор, който няма фарове и мигачи и се кара изцяло в гора или на специална писта.
От страха до пътешествията с мотор през Европа
„Страшно много ме беше страх. Ужасявах се от това да изляза на улицата и да карам, тъй като кола не бях шофирала тогава, да кажем от десет години, съответно – никакви навици относно трафик и движение по пътищата. Потърсих помощ, защото ме беше страх да изляза с мотора буквално от паркинга, сама. Намерих непознат човек (вече сме приятели), който откликна на моята молба и съответно идваше на паркинга почти всяка вечер, за да излизаме заедно да караме из квартала, докато аз се успокоя и свикна.“
Следва по-смела стъпка: с мотора из Европа. „Започнах да обикалям от любопитство. Свикнах с мотора, отпуснах се, разбрах, че това наистина е голяма моя страст и любов, може би заниманието, което ме е правило най-щастлива към момента, в сравнение с всички останали занимания – екстремни или не.“
Днес признава, че страхът определено я стимулира и търси начини да се справи със страховете си.
Дани Богданова има художествено образование. Професионално обаче малко се е занимавала с рисуване, бижута, интериорен дизайн. „Обичам да оставам сама със сигурност и моторът също ми дава тази възможност – да оставам сама, когато имам нужда, да си прочистя мислите.“
Децата могат да научат всеки човек на ужасно много неща, едното от които е търпение, друго – любовта, с която правят всичко, вярва Дани Богданова. Тя мечтае да се занимава с деца и социални дейности, които включват основно изкуство и спорт. „Тоест, деца, които нямат достъп до странични занимания, извънкласни занимания. Бих желала един ден да мога да им го осигуря.“
Водните спортове като математика
Водните спортове като рафтинг и каякинга всъщност те научават да усещаш и овладяваш течението на реката, поясни още Дани Богданова. „Голяма част от каякинга е всъщност една математика. Гледаш реката и започваш да пресмяташ ако избереш този път какво ще се случи, къде ще отидеш и какво трябва да направиш, за да се измъкнеш. Ако избереш съседния маршрут през този камък, а не онзи… Изисква се изключително голяма концентрация. Не говорим за каяк в бързи води, не говорим по никакъв начин за физическа сила, колкото за мислене и пресмятане постоянно.“
Хартиената карта дава по-добро познание за пътя
Двете големи самостоятелни пътешествия на Дани Богданова с мотор са до Грузия и Португалия, където е изминала общо около 11 хиляди километра. Любопитно е, че предпочита хартиените карти пред gps–навигация. Споделя, че хартиените карти й дават по-добра информация за местата, през които минава, докато при навигацията просто следиш „една стрелкичка и един път“.
Накъде сочи компасът - Япония, Иран и… към Северозапада
Дани Богданова има слабост към един регион в България и смята, че всички ние трябва да правим „някакви стъпки, за да развиваме Северозапада, защото това не се случва от политическа гледна точка“.
Следващият й краткосрочен проект е Иран. В по-далечен план гледа към Япония, докъдето също иска да стигне с мотор.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Деси Добрева е специален гост в "Нощен хоризонт" и представя предстоящото турне "Гиздава". Седем концерта в седемте най-големи градове в страната, с благотворителна цел - в подкрепа на деца таланти. Певицата, заедно с Лудо Младо Бенд и Нешка Робева, стартира мащабното турне, което ще обиколи България и ще зарадва почитателите на българския..
18-годишната Росица Денчева, състезател на Тенис клуб "Плевен 90", ще представи родния си град и България на турнира "Уимбълдън". На специална среща тя получи почетен плакет и поздравления от кмета на Община Плевен д-р Валентин Христов и неговия заместник Калоян Къдрийски. Наскоро тенисистката впечатли спортния свят с отличното си..
Сърцето на днешната гостенка в рубриката ни "Горещи сърца" тупти с ритъма на въпросите, които постоянно си задава. Признава, че любимият ѝ въпрос е "Защо?", а намирането на отговорите му всеки ден и при всички обстоятелства помага да се усъвършенстваш, да се развиваш и да вървиш напред. Страстта ѝ да стига "до корена", да изследва причините, да..
От 10 - ти юли започва поредното издание на един много красив бутиков фестивал, който от 2010 година се провежа в архитектурния резерват Арбанаси. Фестивалът за класическа камерна музика - Arbanassi Summer Music събира за няколко дни музиканти от Западна Европа с български инструменталисти. Създатели на фестивала са музикалното семейство..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..