Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са последствията от разследването на спецпрокурора Робърт Мълър

Робърт Мълър
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белият дом определи показанията на бившия специален прокурор Робърт Мълър като позор за нацията:„Това е абсолютна катастрофа за страната. Това е фалшив лов на вещици и никога не трябваше да се позволява да се случва отново. Това е предателство.“

И наистина на моменти представянето на Мълър беше неубедително.

Едносрични отговори, често казваше не помня, не е в моите правомощия, не мога да отговарям в детайли, обърнете се към доклада. Но Мълър направи това, което се искаше от него - остана в рамките на 448-те страници, които подготви след 22-месечно разследване за руска намеса в президентските избори през 2016-та година. Лора Белин е блогър от сърцето на Америка - щата Айова. Самата тя гледа внимателно 6-часовото изслушване на Робърт Мълър в Конгреса и смята, че от него има какво да се научи:

 „Повечето хора в Съединените щати не са чели доклада и не знаят колко доказателства са открити за възпрепятстване на правосъдието или за руска намеса в изборите през 2016-та. Ето защо много хора имаха възможност да научат нещо, дори и да изглежда, че Робърт Мълър не даде кой знае какви отговори.“

Мълър говори публично за първи път след публикуването на доклада по-рано тази година, след което Доналд Тръмп гордо заключи, че той е оневинен. Тази седмица Мълър категорично го опроверга в отговор на директен въпрос от страна на конгресмените - демократи.

Мълър беше категоричен и за 10 случая, в които Доналд Тръмп се е опитал да възпрепятства разследването и да го уволни като специален прокурор.

„Това се казва в доклада, аз стоя зад доклада си“

Мълчаливият сфинкс на Съединените щати проговори след 2 -годишно мълчание, докато траеше разследването, озова се в средата на ринга в боксовия мач между демократи и републиканци и не се даде нито на едната, нито на другата страна. Демократите не чуха бомбастични изявления срещу Доналд Тръмп, а лидерът им в долната камара Нанси Пелоси се съсредоточи върху цифрите.

„Разследването на Мълър в числа: 40 милиона долара похарчени от американското правителство. Помните ли колко каза, че ще струва Тръмп - по-малко от това. 37 организации и хора, обвинени в престъпни деяния, 25 криминални дела, 7 осъдени, включително 5-ма високопоставени служители от кампанията на Тръмп. И после той нямал никакви връзки с Русия…. 10 случая на възпрепятстване на разследването, да и не е оневинен. Това чухме“, заяви Пелоси.

Републиканците от друга страна не чуха и категорични слова, които да оневинят държавния глава и определиха показанията като театър.

„И сега когато г-н Мълър е тук, те твърдят, че докладът му показва връзки с Русия. И те са прави - има връзки но между Русия и Демократите. Те вече признаха, и в интервюта, и в анонимни изявления пред репортери, че днешното изслушване не е за да се сдобием с информация. Казаха, че искат да „съживят доклада на Мълър“, да „създадат телевизионно шоу“ като г-н Мълър рецитира пасажи от собствения си доклад. С други думи изслушването е политически театър“, отбеляза Девин Нунес, шеф на комисията по разузнаване в долната камара на Конгреса.

Явяването на Мълър пред Конгреса не предизвика разместване на пластовете, а вместо това отново показа колко разединена е Америка. За Лора Белин от Айова това е само началото.

Не мисля, че нещо може да разтърси нещата за един ден. Историята на разследването „Уотъргейт“  срещу президента Никсън през 70-те показва, че с времето, докато Конгресът провеждаше своите изслушвания и хората научаваха все повече, това промени общественото мнение за Никсън. Изслушванията тази седмица няма да са краят на разследванията на Конгреса за действията на президента Тръмп, а само отправна точка, от която да продължат. Едва ли има голяма промяна в обществените нагласи, но със сигурност изслушването на Мълър имаше малък ефект“, коментира Белин.

Какъвто и ефект да имат показанията на Мълър те със сигурност убиха окончателно мечтата на някои за импийчмънт на Доналд Тръмп преди президентския вот през 2020-та. Лидерът на демократите в Долната камара на Конгреса Нанси Пелоси отдавна се обяви против импийчмънт.

„Ако има повод за импийчмънт от тук трябва да тръгнем - искам да имаме силен казус, който се опира на факти - факти и закон… това има значение“.

Според Лора Белин демократите нямат интерес от импийчмънт в този момент:

„Основните опасения са, че републиканците контролират американския президент. Импийчмънт означава просто Камарата на представителите да гласува да бъдат повдигнати обвинения в престъпна дейност срещу президента, това не означава, че той ще бъде отстранен от поста без вот в Сената, а той никога няма да гласува срещу Тръмп. Когато контролираната от републиканците Долна камара започна импийчмънт срещу Бил Клинтън през 1989-та и после Сенатът не го отстрани от поста, някои смятат, че това само навреди на Републиканската партия, а Бил Клинтън беше оневинен и влезе в ролята на  жертвата. Има много опасения, че така ще стане и сега.“

В много заведения в Съединените щати показанията на Мълър се излъчваха на живо, а реакциите на местни жители отразяваха разделението.

„Важният момент е, че Мълър беше ясен с доклада и с показанията си, че е имало възпрепятстване на правосъдието и той даде много конкретни примери за това.“

„Не виждам как научавам нещо ново, защото той отказа да отговори на някои от въпросите, които му зададоха.“

„Всеки го тълкува според очакванията си, нямаше изненади.“

Медиите на източното и западното крайбрежие предаваха и анализираха на живо изслушванията в Конгреса, но в сърцето на страната, там където Тръмп има най-много привърженици, хората имат други интереси, твърди Лора Белин.

 „Не знам дали един обикновен американец би гледал въобще с часове един политически доклад, повечето американци не са толкова политизирани и руската намеса не е най-важният проблем за тях. Ходя на много политически събития и хората задават въпроси за здравеопазване, образование, околна среда“, отбелязва Белин.

Щатът Айова, откъдето е Лора Белин, претърпя истинска трансформация на предишните избори:

„През 2016-та имаше огромна промяна за Айова. В 6 поредни президентски вота ние бяхме колебаещ се щат, арена на голямо съревнование и тогава нещата се промениха. Много хора очакваха тогава Доналд Тръмп да спечели в Айова, но той спечели с почти 10% преднина и това беше изненада. Преднината му тук беше по-голяма от щати като Тексас, Аризона и Джорджия, които по традиция са републикански. Бих казала, че Айова вече не е сцена на предизборни битки, както в миналото, и може би Доналд Тръмп ще победи тук отново“.

От началото на президентската кампания Доналд Тръмп шокира Америка и света с расистки туитове, а след показанията на Мълър остава уверен в победата си през 2020-та.

Тръмп: „Демократите нямаха нищо срещу мен и сега имат по-малко и от нищо. Мисля, че ще претърпят голяма загуба на изборите през 2020-та, ще изгубят и места в Конгреса, заради пътя, по който са избрали да вървят.“

„Това е нарочна стратегия - той иска да преувеличи разделенията в обществото, за да мобилизира привържениците си и да ги ентусиазира“, казва Лора Белин и очаква война с компромати до 2020-та година:

„Вече видяхме, че хора, свързвани с президента, пътуват до Украйна, за да събират информация за сина на Джо Байдън. Може да има изфабрикувани данни, може да има разследвания, предстои много мръсна кампания. Тъй като обществото е много разделено и рейтингът на Тръмп не е много висок, той ще иска мръсна кампания, за да се спаси“. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски удари по позиции на ПКК в Северен Ирак

Турски въздушни удари в Северен Ирак днес са унищожили 24 цели на забранената Кюрдска работническата партия (ПКК), съобщи турското министерство на отбраната в изявление, в което се добавя, че много бойци са били "неутрализирани“ по време на атаката, предаде Ройтерс. Анкара обикновено използва термина "неутрализирани“ в смисъл на убити,..

публикувано на 19.09.24 в 07:51

Централна и Източна Европа бавно се възстановяват след наводненията

Няма опасност страната ни да бъде застигната от циклона, който причини наводнения и взе жертви в Централна и Източна Европа. Те са най-малко 23, съобщиха властите в Австрия, Полша, Чехия и Румъния. На места ситуацията започва да се нормализира, но в много райони все още отчитат повишаване на нивото на водите. Военни, полиция, пожарникари и доброволци..

публикувано на 19.09.24 в 07:35
Доналд Тръмп

Тръмп "вероятно" ще се срещне със Зеленски следващата седмица

Бившият американски президент Доналд Тръмп заяви, че "вероятно“ ще се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, който ще бъде в САЩ следващата седмица.  Зеленски ще говори на срещата на Съвета за сигурност на ООН за войната с Русия. Тръмп потвърди, че ще се срещне с украинския лидер, но не даде повече подробности. Съперникът му на..

публикувано на 19.09.24 в 07:31
Израелски танк на границата на Израел с Ивицата Газа

Високопоставени дипломати от няколко страни обсъждат в Париж кризата в Близкия изток

Високопоставени дипломати от САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Италия се събират днес в Париж , за да обсъдят нарастващото напрежение в Близкия изток. Срещата е на фона на опасенията от мащабна война в региона, защото освен конфликта в Газа, в Ливан два дни се взривяват пейджъри и други устройства, а това е безпрецедентна атака, за която..

публикувано на 19.09.24 в 07:23

Най-малко 20 души са загинали при втората вълна от експлозии в Ливан

Най-малко 20 души са загинали, а повече от 450 са ранени при втората вълна експлозии на мобилни комуникационни устройства в Ливан. Израелският министър на отбраната Йоав Галант обяви "нова фаза" на войната. 12 са вече жертвите от експлозии на пейджъри в Ливан Много комуникационни устройства за двустранна радиовръзка, наричани разговорно..

публикувано на 19.09.24 в 07:16

Страните от Б9 настояват за колективен отговор на НАТО на навлизането на руски летателни апарати в пространството на Алианса

Румъния настоява за "силен и координиран" отговор на НАТО в случаите, когато руски ракети и безпилотни апарати, използвани за атаки срещу Украйна, нарушават въздушното пространство на Алианса. Позицията на Букурещ беше изразена от министъра на отбраната Анджел Тълвар, който беше домакин на среща на колегите си от групата Б-9.  По думите на Тълвар..

публикувано на 19.09.24 в 07:07

НС решава дали да облекчи условията за референдуми

Депутатите решават дали да облекчат условията за провеждане на референдуми и дали да освободят председателя на Антикорупционната комисия Антон Славчев. Те ще изслушат и служебния вътрешен министър Атанас Илков. В дневния ред е включен и спорните промени в Закона за опазване на околната среда. Промените в Закона за прякото участие на..

публикувано на 19.09.24 в 06:59