„Първият ни панаир на книгата неотдавна беше много емоционална среща с читателите – не само малки, но и големи, защото книгите са еднакво вълнуващи за много възрасти“, сподели тя.
„Както за родителите, бабите, дядовците, така и за децата – от съвсем мънички до подрастващи. Тъй като темите в тях са толкова универсални, че вълнуват различни възрасти. Най-хубавото на панаира беше, че идваха хора, които изразяваха благодарност за това, че са се сдобили с такива книги, че могат да прочетат на децата си подобни книги.“
Според Борислава Борисова мерило за добра книга е децата искрено да се развълнуват от разказаната история. „Книги, които те препрочитат с удоволствие – това е и целта на тези твърди корици, на тази качествена хартия: да могат децата да се наслаждават и да имат желание да се връщат към книгата отново и отново. Това допълва усещането им и преживяването с книгата.“
Има много четящи деца, вярва Борислава Борисова, според която е „много тъжно да има времена, в които да е трудно човек да се сдобие с книга“.
„Хората имат отношение. Действително има страшно много четящи деца. Деца, които идват и се интересуват сами, те водят родителите си и те избират, родителите им се доверяват. Книгата е жива, хората я търсят, въпреки че много сериозно е противопоставянето с електронните устройства, с таблетите, телефоните – всичко, което много бързо привлича вниманието на децата. Според мен книгата е нещо качествено, без което те няма как да направят крачката в развитието си в тази креативна посока, която трябва да има човешкият дух.“
Да издаваш детски книги е приключение, защото никога не знаеш какво те чака на пазара и как ще бъде приета поредната ти идея, признава още издателката.
„Но когато човек има интуиция, която се крепи на много опит, на много работа с деца, много работа с илюстративен материал, тогава много фактори подкрепят избора му – на заглавие, как да ги представи, в каква поредност, на читателите. Защото едно е да си прохождащо, мъничко, ново издателство, едно е да си вече позиционирано издателство на пазара. Но когато нещата се случват от сърце и душа, много бързо се стига до хората, хората го усещат, тръгват нещата и невинаги всичко е въпрос на някаква реклама. Когато е качествено четивото, то много бързо, дори от уста на уста тръгва да си набира популярност и да си набира публика.“
В поредицата „Кратки пътеводители в биографии забележителни“, посветена на велики личности, до момента има издадени пет заглавия. „За момента сме издали Чарлз Дарвин, Амелия Еърхарт, Мари Кюри, Фрида Кало, Леонардо да Винчи. В книжките е представен житейският път и техните открития, с които са станали известни и на които са посветили живота си. В момента подготвяме лятно приключение – Фернандо Магелан, и Нелсън Мандела. /…/ Не са сухи факти, поднесени за живота на хората в дати, а богато илюстриран и пъстър начин да поднесеш дадена съдба.“
„През годините си дадох сметка, че във всяка една от сферите, в които попадах, водещо е оставало изкуството“, разказа още Борислава Борисова. „Винаги имаше елемент, в който се връщах и ме връщаха към рисуването, и си казах: „Значи не трябва да се отдалечавам от това, след като винаги то е някъде в центъра.“
Борислава Борисова е завършила гимназията за изящни изкуства „Проф. Николай Райнов“ със специалности графика и керамика. Изучавала е педагогика на изобразителното изкуство в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има и преподавателска практика в Монтесори детска градина, както и дългогодишен опит като графичен дизайнер.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..
33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..
Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции . Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..
Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..