Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да бъде регламентирана дейноста на автосервизите

Снимка: БГНЕС

Експерти отдавна твърдят, че има пряка връзка между некачествените ремонти на автомобилите и смъртността и травмите на пътя. По неофициална информация над 50% от автосервизите у нас са в сивия сектор, а близо 80% от автомобилите у нас са над 10-годишни. Предстоят обаче промени в законопроекта за пътните превозни средства, които вече са публикувани за обществено обсъждане.

Според автомобилния състезател и собственик на автосервиз Румен Дунев целта е да бъде изсветлен сивият сектор в бранша:

„Редно е в сектора да има ред. За съжаление в България много хора не искат да има ред, искат да има хаос. В хаоса българинът се оправя най-добре“.

Автомобилите трябва да се ремонтират в автосервизи, защото там работят квалифицирани хора, убеден е Дунев. Той нарече „спекулации“ твърденията, че водачите, които си сменят гума на пътя, са заплашени от глоби:

„Нищо подобно! Всичко, което производителят на автомобила е написал в сервизната книжка, която почти всеки автомобил има в жабката  - да долеете масло, да смените акумулатор, да смените гума на пътя – всички тези неща всеки един водач може да прави спокойно, пред блока, на пътя и където иска“.

Целта на закона не е да затваря малките сервизи, а всички в бранша да работят по едни и същи правила, категоричен е Дунев, който не смята, че услугите в сервизите биха се оскъпили с новия закон:

„Не се изисква специално оборудване, единствено една регистрация, защото към момента, много хора в бранша работят без регистрации, без касови апарати, без каквито и да е правила. Те не плащат осигуровки, а хората не са назначени на работа и т.н…Аз съм привърженик,  който прави грешки, да носи последствията си. Това може да се случи, единствено и само ако всичко е вписано в закон, защото в момента закон за сервизите няма“.

Както съществуват лекарски, така има и автомонтьорски грешки, убеден е Дунев. При настъпване на тежки произшествия трябва да се прави детайлна автотехническа експертиза, смята той.

„Нормално е, когато някой е направил грешки, да носи своята отговорност. Оттам идва един много важен момент, който е залегнал в закона и който вчера дискутирахме - професионалната отговорност. Повечето от лекарските заведения имат т.н. „професионална застраховка“ и тя покрива всички щети. Голяма част от хората в бранша с автосервизите избягват регистрации, избягват касови апарати, избягват много такива неща и, когато стане въпрос за професионална отговорност, над 60% от колегите се дърпат, не искат тя да стане задължителна. Към момента тя е пожелателна! Добрите сервизи и хората, които мислят напред, я сключват. Тя не е милиони и всеки може да си я позволи“.

Председателят на Българското обединение на шофьорите Христо Радков обаче е скептичен относно новия закон:

„В момента имаме един силно лобистки проектозакон, който цели единствено да затрудни собствениците и водачите на пътни превозни средства“.

Според Радков новият закон ще завиши разходите за превозните средства, ще са необходими и технически паспорти на хартиен носител:

„Причината, според нас - шофьорите, заради която се връщаме към този технически паспорт на хартия, е, за да може, когато ни спре някой контролен орган и ние случайно не си носим този паспорт, разбира се да последва въпроса: „А какво правиме сега““.

В закона никъде не е записано, че потребителите ще могат да вършат сами дейностите, описани в сервизните книжки на автомобилите, допълни той.

„В закона е записано, че ако извършваме какъвто и да е ремонт по изброените системи, нас ще ни санкционират. Смяната на гумата влиза в това нещо“.

Ако бъдат ограничени всички действия по обслужване на автомобилите само в автосервизите, може да се окаже, че ще трябва да се чака 2-3 седмици за смяна на гуми „защото просто няма кой да го извърши“, предупреди председателят на Българското обединение на шофьорите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нешка Робева

"Шампионите" – последният спектакъл на Нешка Робева

Тази вечер в Зала 1 на НДК легендарната треньорка по художествена гимнастика Нешка Робева ще представи спектакъла си "Шампионите". Това ще е последното шоу, което именитата българка ще постави в кариерата си на постановчик.  Според легендата на българската художествена гимнастика Нешка Робева шампион има във всеки . Въпросът е да го откриеш и..

публикувано на 12.12.24 в 07:10

Юлиана Бончева: Продължението на BETL е PowerPal

Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени По думите ѝ PowerPal залага на същата инвестиция, на която залагат и BETL : "Предлага се на хора, които имат свободни..

публикувано на 11.12.24 в 14:39

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски. Той подчерта, че в близките години висшето образование и..

публикувано на 10.12.24 в 11:47

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51