Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за историята в интерактивна карта на платформата Move.bg

Ангел Златков
Снимка: Иван Русланов

Кои са нишките, които изплитат историческата памет? На този въпрос се опитват да отговорят от платформата Move.bg с проекта „Моята българска история“ - интерактивна карта на България, в която може да се включи всеки от нас, като сподели малко известни факти за общото ни минало.

В Move.bg вярват, че личните истории и личното преживяване на общото минало са нишките, които изграждат тъканта на колективната историческа памет.

„Сподели спомен, случка, факт или снимка от далечното и близко минало“ – този надпис въвежда към картата в „Моята българска история“.

До момента имаме над 800 разказани истории, съобщи пред „Хоризонт“ координаторът на проекта Ангел Златков.

„Картата е един от основните компоненти – там всеки може, влизайки в интернет, да ни разкаже. Имаме и събития, наречени „Дигитални седенки“, които са точно обратното: ние отиваме при хората и в един възрожденски дух си говорим с тях за миналото и споделяме част от историите на нашата карта“, обясни той в предаването "Изотопия".

"Нашето основно мото е „Твоята история е нашата обща история“, посочи още Златков. За август инициаторите са си поставили за задача да съберат и разказват 100 истории, свързани с вдъхновяващи личности, които са оставили важна следа в българската история.

Студентът Силвио Томов е сред авторите, допринесли за обогатяването на виртуалната карта. Той разказва за личности, свързани със Самоковско, каквато е Евдокия Филова – съпругата на Богдан Филов.

„Но не само това – тя е учен от световна величина. След установяването на комунистическия режим в България и убийството на съпруга й, осъден от Народния съд, е изселена в Дулово, след това в Ловеч, завръща се за кратко в София, но пак е изселена в Самоков. В Самоков тя преподава френски език, защото получава 50 лева пенсия и няма как да се издържа само с тази пенсия...“

Картата покрива голяма част от страната до момента, допълни Ангел Златков. Не липсва и приносът на емигрантските общности. „В Европа, в Съединените щати, в Канада, дори истории от Африка имаме за българи, оставили важна следа там. По времето на социализма се изграждат партньорства между българската държава и част от африканските държави и тогава български архитекти участват в строителството на обществени сгради в Африка.“

До платформата пишат както хора, които искат да споделят историята на своя род, така и такива, които искат да проучат историята на родния си край, уточни Ангел Златков.

„Писаха ни потомци на български бежанци от Македония и Одринско, които искат да разкажат за родните села на техните баби и дядовци. Малко по малко хората започват да се припознават и да искат да разказват. Нещо, което до скоро беше загубено, почва да се възражда.“  

Ангел Златков е впечатлен от многото лични истории, които се вплитат в проекта. 

„Пример е Хаджи Ненчо Палавеев от Копривщица. Баща му е търговец, още от малък обаче той остава сирак и въпреки това тръгва по пътя на баща си. В продължение на дълги години е търговец в Африка, Азия, в Константинопол. Стига дори до Индия. Успява да натрупа наистина значително богатство, благодарение на това, че той самият продължава да живее също толкова скромно, колкото е живял, когато е тръгнал по своя път в търговията. Самоук човек от една страна, от друга страна човек с изключително чувство за дълг към родината. Своите пари той ги дарява за построяването на редица обекти в Копривщица и околните населени места, за издръжка на бедни ученици и студенти.“

Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За седма година в с. Бръшлен се проведе фестивал на рибата

За седма година в село Бръшлен, община Сливо поле, се проведе "Рибен фест", който събра кулинарни майстори на менюто с основа дунавска риба и традиционната за този край ракия. „На Дунава като уловиш риба, слагаш сол, пържиш я и ядеш.“ Това е най-кратката и проста рецепта за приготвяне на риба. Само че в село Бръшлен, където рибата от..

публикувано на 25.08.24 в 06:42
Басейнът в античната вила Армира до Ивайловград

Над 1200 души са посетили античната вила "Армира" край Ивайловград в първите две седмици на август

Ивайловградското село Свирачи отбелязва 110 години от завръщането на малоазиийските българи - събитие, което се провежда през пет години. "Рано в неделя" с Ивелина Георгиева и Мерим Тенев ще бъдам на гости на ивайлоградския регион и с музиката, създадена от композитора Явор Русинов, вдъхновена от красотата на ивайловградско. Първата ни спирка е в..

публикувано на 25.08.24 в 06:18

Екшън героите и класическите актьори като Делон - всички са герои, но последните са естествени!

Много френска музика в този брой на Нощен Хоризонт -  емблематични и разпознаваеми песни, изпълнени от звездата на френското, европейското и световното кино Ален Делон , който напусна нашия свят миналата неделя на 88 годишна възраст. Един харизматичен Скорпион, с много чар и подкупващи сини очи . Спечелил доверието на зрителя към ролите, които е..

публикувано на 21.08.24 в 11:49

"Отвътре навън 2" - история за силата и смисъла на емоциите

Филмът на "Пиксар" "Отвътре навън 2" се превърна в най-касовия анимационен филм на всички времена шест седмици след официалната му премиера. Втората част на анимационната поредица събра общо 1 милиард 460 милиона долара в световните боксофиси. Така той изпревари досегашния лидер за най-успешна анимация - "Замръзналото кралство 2" ,..

публикувано на 20.08.24 в 08:15

2024 г. и преизпълнената петилетка на "Изотопия"

Със скоростта на светлината 5 години отлетяха от лятното начало на "Изотопия" по "Хоризонт" през 2019-а . Предаване, замислено като пространство за младите по ЕГН и дух , за хората с оригинални идеи и любопитни истории, по-скоро особняци, понякога изумителни, но винаги с потенциал да ни разчувстват, замислят, вдъхновят...

публикувано на 19.08.24 в 14:57
Кулата Снежанка

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанк а. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра . Църквата "Успение на Пресвета Богородица"  е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с..

публикувано на 19.08.24 в 14:33
Пампорово

100-годишният скиор Иван Раев от Чепеларе - живата история за Пампорово

Богатството на туризма са и личностите, които работят за него. Иван Раев - първият ски учител в Смолянско е бил управител на Пампорово , когато в комплекса са били построени само четири хотела. От една песен за Пампорово научаваме, че имената им са били "Еделвайс“, "Синчец", "Ехо" и "Малина". Имало е и Военен почивен дом. 100-годишният скиор..

публикувано на 19.08.24 в 13:50