Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургаският зоопарк - пъстър свят от редки видове

Зоологическата градина се гордее с колекцията си от бели животни

В началото на годината паркът за диви животни Zoo Бургас се сдоби с нов обитател - двугърбата камила Бейби.
Снимка: БГНЕС

Условия, подходящи за шест групи хищници има в бургаския лицензиран зоопарк. Над 650 са обитателите на зоологическата градина, която се слави с колекцията си от бели животни. 

"Имаме и потомство в бяло, бели елени лопатари, бели пауни, бели нанду щрауси, белите полярни вълци, които са номер едно при нас. Общо са, може би, над 10 видовете животни и птици, които са в бял цвят в зоопарка ни", разказа пред "Хоризонт" собственикът Кръстьо Дъбов. 

Предстои изграждането на волиера за бял тигър. Зоопаркът разполага с необходимата площ, но строителството на подобно съоръжение е скъпо, особено, когато е съобразено с нуждите на животното и се доближава максимално до условията в дивата природа. 

В зоопарка има и естествено езеро, без циментови основи. Там са настанени щъркели, пристигнали от природозащитни организации. 

За комфорта на животните и посетителите за сянка се използват платнища от чадъри, а в най-горещите дни се пуска и системата за оросяване. Така при екстремни жеги температурата може да падне с около 10 градуса.

Всяка година в бургаския зоопарк се раждат и много бебета. Пет малки вълчета и седем носати мечета вече са заминали за приятелски зоопаркове из Европа. Потомство се чака и от алпаките. "Най-новото попълнение са черните муфлони, които са също сензация, много редки са като вид", сподели още собственикът. Подобно животно не се среща в дивата природа, а е плод на продължителна селекция. 

Впечатляваща е колекцията от пауни, събирана над 20 години от Южна, Северна Америка и Индонезия.  В зоопарка има 29 вида, общо около 340 птици, включително и малки паунчета. Друг интересен обитател са кокошките Аям Кемани. Описани са за първи път през 1920 година от холандски колонизатори. Необичайни са с черния си гребен, клюн и език. "Дори месото им е черно", пояснява Дъбов.

В естествена среда рядко се срещат бели елени лопатари, тъй като трудно могат да се скрият от хищници и ловци. Елените не са албиноси. Цветът им е постигнат след дългогодишната работа на специалисти по селекция. В бургаския зоопарк може да видите още седем бели кенгура, двойка бели вълци и сребърни лисици, които съжителстват заедно със спасените от дивата природа обикновени екземпляри.

Сред любимците на посетителите, особено на децата, е ламата, от която всеки иска да бъде наплют за късмет. 

Бургаският зоопарк разчита на посетителите, осиновителите и приятелите си, за да се развива. "Водя приятели, да разгледат, защото тук има животни, които не могат да видят навсякъде. Тук е много хубаво предимство, че позволяват да храниш животните. Те си имат специална храна ", споделя изпълнителят и композитор Георги Милтиядов. Той е най-новият осиновител в зоопарка и се грижи за едно от белите кенгура.

Осиновителите поемат месечната издържка на избраните питомци, измислят им имена и се грижат за тях. Животните са дружелюбни, а ниската цена за вход предлага на посетителите възможност за незабравими емоции сред екзотичните видове.

Още за това кой обитава зоопарка в Бургас слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07