Събитието е с над 150-годишна история. Местните предания гласят, че началото му се корени във втората половина на 18 век.
Зона на занаятите тази година бе разположена между Националното изложение и Троянския манастир.
„Идеята е да реконструираме този исторически факт, за да могат всички гости на това културно събитие да се докоснат до магията на традиционните и характерни за Троянския край занаяти“, обясни пред „Хоризонт“ Иван Чакъров, директор на Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата.
Освен ателиетата на майсторите са били специално организирани арт ателиета по грънчарство, дърворезба и пирография, където гостите могат и сами да изработят нещо.
„Да се докоснат непосредствено до духа на местните традиции и да отнесат не само предмета, който са изработили, а и спомена от това вълнуващо преживяване.“
Любопитно е, че и в трите арт ателиета за любители майсторите-наставници са жени.
Тази година броят на участниците в различните зони на панаира е надхвърлил 200, съобщи Чакъров.
„Имаме зони, в която гостите на събитието могат да опитат традиционна кухня, зона, където могат да закупят практични стоки за бита и за най-малките ни гости имаме зона с атракциони, където могат те да се занимават.“
Тази година на Панаира на занаятите в Орешак гостувал и майстор на музикални инструменти от Куба. Участници от Индия пък демонстрирали рисуване с къна.
Иван Чакъров смята, че се наблюдава ренесанс на традиционните занаяти.
„Троянският край и Троян специално е може би столицата на занаятите. Всички занаяти, които се практикуват тук – керамика, дърворезба, дървостругарство ние ги обединяваме под мотото „Живите занаяти“, тъй като те продължават да съществуват не само чрез старите майстори, но имат и млади майстори, които продължават тази традиция. Най-важното е, че освен носители на традицията, майсторите се явяват и едни съвременни будители.“
Чакъров даде пример с младата керамичка Ралица Йовкова, която е четвърто поколение керамик, но за разлика от предците си тя разширява и надгражда традицията.
„И представя един съвсем нов, различен, модерен прочит на това, което са правили нейният баща, дядо и прадядо.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
" Селективното правосъдие е най-страшното , което може да стане в съдебната система." Това заяви пред БНР Явор Божанков от гражданската квота..
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..