Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прощални концерти на Зубин Мета с Израелската филхармония

Маестро Зубин Мета, който половин век ръководи Израелската филхармония, избра да дирижира „Реквиема” на Верди в концертите за раздяла с вярната си публика. В интерпретацията на познатото произведение големият музикант постави една огромна пауза след „Libera me“ . 

Никой не предполагаше, че болестта на маестрото ще се развие толкова бързо и той ще бъде в инвалидна количка. С невероятна сила на волята Зубин Мета достигна до диригентския пулт сам, макар и помагайки си с бастун. Дирижираше седейки и то с доста пестеливи движения. Но показа, че умът му работи безпогрешно, защото помнеше наизуст цялата партитура на доста дългото и сложно произведение. Сбогуването с маестрото, който от догодина се оттегля от поста на музикален ръководител на оркестъра - едно от лицата на днешен Израел, започна с фал-старт. Не, големият музикант не сгреши нищо, а за съжаление българското сопрано Красимира Стоянова отмени участието си, въпреки че името й беше в афишите. Заместничката й Мари-Елизабет Уилямс не беше на нивото на нашата певица. Добре се представи мецосопраното от Петербург Олеся Петрова, която бе и „откритието” на концерта.

Обикновено концертите на маестро Зубин Мета са изпипани до последния детайл. Сега асистентът му допусна разминавания между трите хора, които изпълняваха Реквиема - големият телавивски хор „Хари Бертини”, камерният хор на академията в Ерусалим и Баховият хор от Мюнхен, с прекрасния оркестър, изцяло плод на полувековния труд на Зубин Мета. Специално за това прощално изпълнение бе осигурен и един инструмент, който съществува в партитурите на произведенията на Верди, Пучини и Респиги, но обикновено го заменят с туба. Сега обаче на челно място в групата на духовите инструменти беше чимбасо.

Рядко Зубин Мета повтаря 7-8 пъти един и същи концерт, макар че с него гастролира и в няколко други големи града на страната като Хайфа, Ерусалим и др. За съжаление на концертите в Тел Авив явно бяха успели да влязат не само тези, които следят всяка изява на оркестъра и имат абонамент. Страничните хора не знаеха,че концертът завършва едва когато диригентът отпусне ръце и с неуместните си ръкопляскания опорочиха някои от интересните хрумвания в интерпретацията на иначе много известния музикален текст.

За широката публика маестрото дирижира и концерт в парка, отново за разяла. Програмата бе от 14 изключително популярни творби, като 8 от тях бяха оперни арии и песни от мюзикъли. По традиция тези концерти завършват с увертюрата на Чайковски „1812“, в поантата на което има фойерверки. За 17-ти път парковият концерт събира публика в амфитеатъра на парка Яркон в Тел Авив. Но този път пристигнаха около 35 хиляди души от цял Израел, което си е рекорд. Освен на пейките, слушателите бяха насядали по тревата, често далеч от сцената. Не бе лесно да се чуе концерта през плача на бебетата, бодрото звънкане на колелета на по-големите деца или разговорите по мобилните телефони на тийнейджърите. Освен това денят отбелязваше температурни рекорди , а горките оркестранти бяха със сака и папийонки, както изисква дрес-кода на оркестъра. Надавам се догодина обикновени ризи да заменят доста неудобното за жегата облекло. Въпреки че самият Зубин Мета бе в костюм и вратовръзка, маестрото успя да издържи и на изискванията за бис от ревностните си почитатели, които не успяха да платят доста високите цени на билетите за обикновените концерти и бяха дошли на безплатния в парка, а също и на приветствията на кмета на Тел Авив и други официални лица, които бяха решили точно на това място да се снимат публично с маестрото.

Според предварителната програма и през новия сезон Зубин Мета ще дирижира концерти на Израелската филхармония, вече като гост. Всичко зависи от здравословното му състояние…




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12