Не съм първият, нито последният, който многократно е казвал, че проектът АЕЦ „Белене“ няма абсолютно никакъв икономически смисъл, заяви пред БНР икономистът Евгени Кънев.
В предаването „12+4“ той изтъкна, че цената, на която „Белене“ ще продава своята енергия, е абсолютно неконкурентоспособна, а разходите за тази инвестиция са огромни и реално този проект няма никаква икономическа стойност без да бъде подкрепен от самата държава под формата на държавна гаранция или под формата на дългосрочно споразумение за изкупуване на тока от тази централа.
„Няма кой да извади 10 млрд. поне, за да бъде завършена до пуск. Това може да бъде само консорциум от банки или някое правителство. В случая, понеже няма частни инвеститори основни играчи, това означава да е някое правителство или неговата банка, където вече говорим за геополитика, а не за икономика“, каза Кънев.
Според него китайските инвеститори никога не инвестират, особено такива суми, без държавна гаранция.
„Скоро ще стане ясно, че или няма да има такъв проект, или държавата ще натовари българските данъкоплатци с ангажимент да изкупуват тока от тази АЕЦ, за да може инвеститорът да си върне инвестицията. Иначе тези 10 млрд., без гарантиран пазар, няма как да бъдат върнати“, отбеляза икономистът.
Той допълни, че Европейската комисия вече е обявила, че има нужда от ново препотвърждаване на проекта от нейна страна. „Моето разбиране е, че отново трябва да се иска разрешение от ЕК проектът да получи зелена светлина“, посочи Кънев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Компании от Русия, Китай, Южна Корея, Германия и Чехия, както и български фирми, свързвани с Христо Ковачки, проявяват интерес към строителството на АЕЦ "Белене". 7 компании са заявили интерес да участват в процедурата за избор на..
Лекарите в Гърция приканват за особено внимание при контакти с много хора. Причината е в увеличаване на броя на случаите на респираторни заболявания и на Covid-19. В последната седмица от вируса са починали 22-ма пациенти, а в болниците са..
Премахването на нерегламентирани сметища в района на Ямбол продължава и през новата година. За пореден път от местната власт призоваха гражданите да изхвърлят както битовите, така и строителните си отпадъци на законните депа. Въпреки..
Депутати, експерти по пътна безопасност и представители на институции и неправителствени организации обсъдиха в Народното събрание законови промени, свързани с безопасността по пътищата. Председателката на Народното събрание Наталия Киселова увери, че ще..
В Гърция очакват сериозно застудяване, придружено със снеговалеж и силен вятър. Гражданската защита в южната ни съседка с извънредна информация предупреждава, че предстои рязко понижение на температурите и циклон с дъжд, сняг и силен вятър. Снежна..
След тричасово заседание в Народното събрание Временната парламентарна комисия, която трябва да установи всички факти, свързани с чумата по дребните преживни животни, не стигна до никакво решение за това как държавата може да се справи с проблема, заради..
Агенция "Пътна инфраструктура" ще обжалва решението на Окръжния съд в Перник за катастрофата на магистрала "Струма" през ноември 2021 година, при която загинаха 45-има граждани на Република Северна Македония. Обжалването пред Апелативния съд-София ще бъде..
Жители на Лом затвориха пътя за Козлодуй за един час днес следобед. Те протестираха срещу лошото състояние на пътната настилка и поискаха държавата спешно да се ангажира, за да бъде направен основен ремонт. Протестното автомобилно шествие тръгна..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..