Не идва в България като турист, просто не се чувства чужд тук. Приятелите му знаят, че е българин и не го разпитват как е минала екскурзията. Роден е в Ню Йорк преди 16 години, в българско семейство. Представяме ви нашия герой - Румен Тасев, който записва своя музика и гледа към голямото кино.
"Изотопия" го срещна в София. Въпреки че идва от царството на визуалните чудеса на големия екран, вече месец и половина Румен е на стаж в киноцентъра в Бояна, където се учи как се правят специални ефекти за филми.
Иначе е ученик в 11 клас в град Конкорд, щата Масачузетс. Ваканциите дели между Ню Йорк и баба си и дядо си в България.
Ефектът на нотите
Румен е качил няколко свои песни за свободно слушане на онлайн стрийм платформа, може да ги чуете ТУК.
Отзивите, които получава там, са доста положителни. Самият той обаче е самокритичен към творчеството си. "Имам много високи стандарти за песните си. Ако аз самият не искам да я чуя и не ми харесва, няма и да я кача", говори за музиката си Румен. А за вдъхновението казва, че му идва "натурално". Със същата естественост 16-годишният ни гост разкрива плановете си за Холивуд.
Пътят от Сентръл парк стига до Бояна
"Започнах да монтирам игри, когато бях осми клас. Видях едно видео в YouTube и ми хареса. Инсталирах една програма и така почнах с монтирането. По-късно взех решение, че искам да се занимавам по-професионално", връща ни Румен в началото на визуалното му приключение. А то продължава със стаж в NU BOYANA FX. Вижда в България не само своето място, но и по-добра възможност да се занимава с това, което харесва.
"Идвам в България, защото в САЩ е доста по-трудно. Стажант на 16 години рядко се случва".
Каква е американската история на семейството на Румен, има ли той своя американска мечта и защо българите са по-отворени от нюйоркчаните? Чуйте в звуковия файл!
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник. С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май. Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..
Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия. Фотосите са подредени в изложба,..
Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен..