Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горуня в предсмъртното си писмо: "Умирам, но не се предавам!"

Във Враца беше открита изложба, посветена на 60-годишнината от смъртта на Иван Тодоров - Горуня

Прякорът си получава от това, че е бил висок, здрав и снажен като дървото дъб

5
Иван Тодоров - Горуня - изложба във Враца
Снимка: Ива Антонова

В Регионалния исторически музей във Враца беше открита документална фото изложба, посветена на 60-та годишнина от смъртта на Иван Тодоров - Горуня

Той е свързан с най-мащабния опит за преврат срещу Тодор Живков през социализма

Заговорът на бившите партизани и партийните функционери със солидни управленски позиции в правителството и армията, какъвто е и Горуня, е разкрит, а самият той се самоубива според официалната версия. 


Във Врачанско интересът към темата за метежа и личността на Иван Тодоров се поддържа актуален, защото е роден в мездренското село Горна Кремена, голяма част от дейността му е свързана с този край и там намира смъртта си. 

Велик Клюнков

Изложбата осветява епизоди от живота на една от митичните фигури в най-новата ни история.

Тя е дело на уредника във врачанския музей Велик Клюнков:

"Иван Тодоров - Горуня е известен партизанин и деец от БКП. Семейството му е от дребни земевладелци, животновъди, като цяло скромни и бедни хора. Прякорът си получава от това, че е бил висок, здрав и снажен като дървото дъб

Той става чирак на обущаря Симеон Панчев, също привърженик на левите идеи, отъдето се запалва и искрата на тези идеи при Горуня. Той излиза в нелегалност по късно, известен е като първият партизанин във Врачанско - това е през 1941 г. 

Той е и политкомисар в отряд "Гаврил Генов", много голям и известен в нащия регион отряд. Те са извършвали съботажни и диверсионни действия през Втората светова война, разказа за БНР Велик Кючуков. 

Горуня е лежал два пъти в затвора, съден е, но след 9 септември той е помилван и освободен и след това започва неговата политическа кариера на високо политическо ниво. 

Следва разрив между него и Тодор Живков, има различни хипотези, защо не са се разбрали..., сподели още Кючуков.

И допълни:

"Умирам, но не се предавам!", пише Горуня. Когато отидох в родното му село, направих едно свое проучване, името му става известно едва след 90 - те години, дотогава то е било засекретено и забранено от бившата ДС.

Намерих хора от село Горна Кремена, чиито родители съм им разказвали за онези времена и никой не е вярвал, че Горуня се е самоубил, разказа още младият историк Кючуков.

Изложбата в музея фокусира вниманието на врачани на различна възраст - показани са автентични снимки, досиета, документи, афиши, дори погребението на самия Горуня, както и за дейността на отряд "Гаврил Генов".


Още по темата слушайте в интервюто на Ива Антонова с Велик Кючуков.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30