Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ива Жекова, преборила два пъти рак на гърдата:

Ключова дума за лечението на рака е "подкрепа"

Според онколозите, по време на терапията фокусът трябва да бъде върху положителни неща

Апаратура за изследване на рак на гърдата
Снимка: БГНЕС
Годишно у нас между 3 500 и 4 000 жени се сблъскват с диагнозата рак на млечната жлеза, а около 1/5 от всички починали от рак български жени са станали жертва именно на това заболяване. 

Болестта винаги идва неочаквано. И те сварва неподготвен. Първото чувство е страх, който те изпълва и кара сърцето ти да забие тревожно. В такъв момент пътищата са два - да се отдадеш на паниката и да паднеш в пропастта на болката и самосъжалението, или да се мобилизираш и веднага да си съставиш план за действие. Ива Жекова избира второто. И то два пъти.

"Човек, когато се сблъска с такава диагноза, няма как да е подготвен. Това е стряскащо в първия момент. Не очаквах, че ще се сблъскам повторно с този проблем. Бях пропуснала профилактични прегледи. За мен изводът е, че човек, когато е приключил успешно с лечението, трябва много да внимава, не трябва да си пропуска прегледите, защото това е много важно", споделя Ива Жекова пред "Хоризонт".

Да се мобилизира и да действа - това е правилният път, по който трябва да върви всеки, който е чул вече тежката диагноза.

"Трябва максимално бързо да излезе от стряскането, което е получил в първия момент и да си проучи къде да отиде. Има една пътека, която извървява човек сам. Да направи избора към кои лекари да се обърне, да проучи какви са стъпките в лечението. Това става след пълна диагностика. Много е важно да избере лекарите, към които да се обърне, да им има доверие. Това обикновено става като се обърне към близки и проучи опит", допълва Ива Жекова.

"Подкрепа" е ключовата дума по пътя на лечението. Много е важно хората около теб да знаят за проблема и да ти дават сила и кураж, смята тя.

"Наистина човек като води активен живот с позитивна нагласа и прави каквото трябва. Човек, ако има неща, които всъщност преосмисля, осъзнава, със сигурност поглежда по нов начин на някои неща, дава си сметка за себе си. Ако е много натоварен, ако на някои неща не е обръщал достатъчно внимание. Всеки минава през такива моменти на преосмисляне на някои неща за себе си и за начин на хранене, начин на живот, движение, време за близките, лично време за себе си. Просто не трябва да има страх по време на лечението", отбелязва Ива.

Според изследване на български онколози всяка втора жена с рак на гърдата продължава да изпитва страх, че болестта може да се влоши или да засегне друг член от семейството й, дори и след успешна терапия с добри прогнози. Това е психологическо състояние, от което жените трябва да се измъкнат сами, с подкрепата на най-близките си хора, съветва онкологът проф. Иван Щерев.

"Да се фокусират върху положителните неща от живота като спорт, здравословна храна, екскурзии и други. Да говорят за болестта си, за това, което са преживели, защото това са нещата от живота, които могат да се случат на всеки от нас, и да следят съветите на лекаря си. За нас най-добрата терапия е да се опитат да се върнат към нормалния си ритъм на живот и колкото може повече да изпитват позитивни емоции и да се наслаждават на момента, да мислят колкото може по-малко за болестта, защото никой не е застрахован. Това са нещата от живота."

Ежегодно и задължително след навършване на 50 години жените трябва да се преглеждат, препоръчват лекарите. Жените с фамилна обремененост трябва да започнат редовните си прегледи доста по-рано. 

Повече по темата ще научите от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38