Болестта винаги идва неочаквано. И те сварва неподготвен. Първото чувство е страх, който те изпълва и кара сърцето ти да забие тревожно. В такъв момент пътищата са два - да се отдадеш на паниката и да паднеш в пропастта на болката и самосъжалението, или да се мобилизираш и веднага да си съставиш план за действие. Ива Жекова избира второто. И то два пъти.
"Човек, когато се сблъска с такава диагноза, няма как да е подготвен. Това е стряскащо в първия момент. Не очаквах, че ще се сблъскам повторно с този проблем. Бях пропуснала профилактични прегледи. За мен изводът е, че човек, когато е приключил успешно с лечението, трябва много да внимава, не трябва да си пропуска прегледите, защото това е много важно", споделя Ива Жекова пред "Хоризонт".
Да се мобилизира и да действа - това е правилният път, по който трябва да върви всеки, който е чул вече тежката диагноза.
"Трябва максимално бързо да излезе от стряскането, което е получил в първия момент и да си проучи къде да отиде. Има една пътека, която извървява човек сам. Да направи избора към кои лекари да се обърне, да проучи какви са стъпките в лечението. Това става след пълна диагностика. Много е важно да избере лекарите, към които да се обърне, да им има доверие. Това обикновено става като се обърне към близки и проучи опит", допълва Ива Жекова.
"Подкрепа" е ключовата дума по пътя на лечението. Много е важно хората около теб да знаят за проблема и да ти дават сила и кураж, смята тя.
"Наистина човек като води активен живот с позитивна нагласа и прави каквото трябва. Човек, ако има неща, които всъщност преосмисля, осъзнава, със сигурност поглежда по нов начин на някои неща, дава си сметка за себе си. Ако е много натоварен, ако на някои неща не е обръщал достатъчно внимание. Всеки минава през такива моменти на преосмисляне на някои неща за себе си и за начин на хранене, начин на живот, движение, време за близките, лично време за себе си. Просто не трябва да има страх по време на лечението", отбелязва Ива.
Според изследване на български онколози всяка втора жена с рак на гърдата продължава да изпитва страх, че болестта може да се влоши или да засегне друг член от семейството й, дори и след успешна терапия с добри прогнози. Това е психологическо състояние, от което жените трябва да се измъкнат сами, с подкрепата на най-близките си хора, съветва онкологът проф. Иван Щерев.
"Да се фокусират върху положителните неща от живота като спорт, здравословна храна, екскурзии и други. Да говорят за болестта си, за това, което са преживели, защото това са нещата от живота, които могат да се случат на всеки от нас, и да следят съветите на лекаря си. За нас най-добрата терапия е да се опитат да се върнат към нормалния си ритъм на живот и колкото може повече да изпитват позитивни емоции и да се наслаждават на момента, да мислят колкото може по-малко за болестта, защото никой не е застрахован. Това са нещата от живота."
Ежегодно и задължително след навършване на 50 години жените трябва да се преглеждат, препоръчват лекарите. Жените с фамилна обремененост трябва да започнат редовните си прегледи доста по-рано.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..