„Така съм започнал – изцяло по улиците. И то не по улиците на София, а в по-малък град, където абсолютно нищо няма“, спомня си началото Мартин Атанасов.
Започнал без страх, защото имал огромен интерес – когато бил едва на седем.
„Видях един приятел пред нас. Аз бях с колело, той със скейт. И му казах: „Искаш ли колелото, аз да взема скейта, да го покарам малко?“ И ми се стори много по-яко от колелото. След това накарах майка ми да ми купи скейт и се запалих.“
Имаш рани, удряш се, но в началото не е толкова страшно, колкото после, когато започваш да пробваш по-сериозни трикове, разказва Мартин. Скейтбординга изобщо не е сред най-травматичните спортове, твърди Марин Сладкаров, който е проучвал темата. "Рискът е премерен, ако си фокусиран. Учиш се как да падаш."
Последно Мартин Атанасов е участвал в състезание в Прага – „Мистик къп“, кръг от световна купа. Четири години по ред участва и в турнири в Словения. „Първите две взех първо място при аматьори, третата взех трето място при аматьори…“ Пет минути преди тазгодишния рън си счупил дъската.
Скорост, стил, трудност, какви трикове правиш и как ги правиш - всичко това се гледа на едно състезание, обяснява Сладкаров, който се занимава и със сноуборд и преподава в Спортната академия. От тази година там има официално специалност "скейтборд".
В скейтборда има различни стилове на каране – основните са park и street. В определени страни е измислено много добре къде да се кара скейтборд, има паркове навсякъде, единодушни са Марин и Мартин. И за двамата обаче е тръпка да карат в пространства, които не са проектирани специално за скейтборд.
От няколко години в повече общини се обособяват пространства, подходящи за скейтърите, признава Марин и дава пример с градчета на Запад, където скейт площите са навсякъде. Бургас, Добрич, Царево, Самоков вече имат бетонни скейт паркове, посочи той.
Тренират, където могат и където е удобно. Ако искаш да караш, намираш и начин, допълва Марти. На рампите тук виждаме предимно момчета. По света обаче има и много добри скейтърки на световно ниво, разказва менторът, според когото не всеки може да кара и трябва да имаш любов към скейтбординга.
Какво се промени от скейт времената през 80-те до момента? Сега има много по-добри условия за каране, категоричен е Марин Сладкаров. Тогава Варна била култово място да се кара скейт, защото с корабите идвали и хубави скейтове.
„Имаше после един период, в който нямаше и магазини. Беше много трудно да се снабдиш с дъска“, помни Марин.
Сега базова екипировка може да излезе между 150 и 300 лева. Мартин днес има спонсори, които го снабдяват с всичко необходимо за екстремното му хоби. За да се направи сметка колко е скъпо да се практикува това, трябва да се уточни как и колко сериозно караш, отбелязва още Марин Сладкаров.
„Ако караш като него, непрекъснато, имаш нужда от подкрепа, няма как. Въобще не говорим за пътуване и състезания. Но от друга страна, ако направиш паралел с нещо друго – сноуборд, каквото и да било друго, купувай си един скейт и ето ти я улицата…“
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..